W sobotę 1 sierpnia w Godzinie „W” miasta zamarły. Cisza była zapewnieniem, że mimo upływu lat pamięć o największej i najtragiczniejszej walce Polaków w czasie II wojny światowej nadal jest żywa.
Jak co roku, 1 sierpnia w różnych miastach i wioskach diecezji uczczono bohaterskich powstańców. W parafiach za poległych odprawiono Msze św., a na cmentarzach zapalano znicze i ustawiano kwiaty. W związku z trwającą pandemią obchody były dużo skromniejsze.
W Rawie Mazowieckiej moment wybuchu powstania oznajmił dźwięk syren. Później modlitwę za poległych poprowadził ks. Bogumił Karp, dziekan rawski. O swoich kolegach pamiętali także rawscy kombatanci. Delegacja miasta Rawa Mazowiecka z burmistrzem Piotrem Irlą złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej oraz na 5 grobach powstańców. W obchodach rocznicowych uczestniczyli także przedstawiciele powiatu rawskiego i gminy Rawa Mazowiecka.
W Skierniewicach hołd powstańcom oddano na cmentarzu św. Józefa. Mieszkańcy wspólnie z władzami miasta, stowarzyszeniami, wojskowymi, kombatantami i uczniami pamiętali o poległych w Warszawie. Organizatorem spotkania było Muzeum Historyczne Skierniewic. – Pamiętamy i będziemy pamiętać. Nie możemy zapomnieć o naszej historii. To część nas. Tego dnia warto pamiętać, że w powstaniu brali udział także mieszkańcy naszego miasta i regionu – mówi Agata Niedziółka, dyrektor placówki.
W Sochaczewie obchody miały odmienną, naukową formułę. 1 sierpnia w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyły się wykłady pracowników poświęcone zarówno tematy- ce samego powstania, jak i ostatnim znaleziskom, istotnie związanym z wydarzeniami sprzed 76 lat. „O broni Powstańców Warszawskich” wykład i prezentację poprowadził Michał Górny, a kolejny – „Tablice gubernatora dystryktu warszawskiego GG odkryte w Sochaczewie” – wygłosił Mariusz Samborski. O godz. 17 władze miasta wraz z mieszkańcami wspólnie oddały hołd poległym na pl. Kościuszki.
O powstańcach pamiętano także m.in. w Kutnie, Żyrardowie i Głownie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się