Nowy numer 19/2021 Archiwum

Nie tylko głosić, ale żyć Bożym słowem

W parafii św. Wawrzyńca w Kutnie Sumie odpustowej przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali uczestnicy XII Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych. Młodzi artyści ćwiczyli pod kierunkiem prof. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Po nabożeństwie wierni uczestniczyli w koncercie.

Witając biskupa, duchownych z dekanatu oraz wiernych proboszcz parafii ks. Jerzy Swędrowski wspominał nie tylko św. Wawrzyńca, który zginął śmiercią męczeńską, ale także ks. Michała  Woźniaka i ks. Michała Oziębłowskiego. Pierwszy z kapłanów był proboszczem parafii św. Wawrzyńca, drugi - wikariuszem. Swoją posługę rozpoczęli przed II wojną światową. Podczas okupacji Niemcy wywieźli obu kapłanów do obozu w Dachau, gdzie zostali zamęczeni.

- Pan Jezus powiedział do apostołów: "Idźcie i głoście". I my mamy to dziś robić, ale nie tylko głosić, ale i żyć tym słowem na co dzień. Tak właśnie było u św. Wawrzyńca. Była u niego harmonia - nie tylko głosił słowo, ale żył słowem, które zwiastował. Mocno zaufał Panu i z tej mocy potrafił pomagać ubogim i upominać władców rzymskich o prawa ludzi wierzących. 10 sierpnia 258 r. oddał życie męczeńsko, potwierdzając najdoskonalej słowa, według których żył. Przekuł je w prawdę swojego życia - powiedział do zebranych biskup.

W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jej uczestnicy - podobnie jak św. Wawrzyniec - wzięli deklarowane przez siebie słowa i zamienili je w konkretny czyn. - 100 lat temu w harmonii szli żydzi, muzułmanie, prawosławni i katolicy, aby ramię w ramię bronić niepodległości i wartości przed antyreligijnym i antyludzkim systemem. Ten heroiczny czyn jest echem postawy męczenników również takich jak św. Wawrzyniec - tłumaczył podczas homilii ordynariusz.

Na zakończenie nabożeństwa odbyła się procesja eucharystyczna wokół świątyni. Mszę św., jak i koncert uświetniało aż trzech organistów - Stanisław Nowogórski, Jarosław Domagała i Maria Rudawska-Petlak. Partie solowe wykonywały Marta Matuszewska-Mazanek (sopran koloraturowy), Natalia Nowaczyk (mezzosopran) i Iwona Wall (mezzosopran). Duże owacje zebrał najmłodszy uczestnik warsztatów - uczeń szkoły podstawowej Maciej Domagała, który grał na organach.

Uczestników warsztatów można będzie usłyszeć ponownie 15 sierpnia po Mszy św. za ojczyznę o godz. 18 w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie. Artyści wykonają pieśni patriotyczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama