Po raz trzeci w diecezji łowickiej został zrealizowany projekt "Ja + Ty = My" autorstwa ks. Jarosława Szymczaka i Agnieszki Rogalskiej.
Warsztat poprowadził ks. Jarosław Szymczak, przy wsparciu par trenerskich. W warsztatach uczestniczyli także s. Alicja Świerczek, apostolinka, Ewa i Konrad Zakrzewscy, którzy przygotowują się do podjęcia roli trenerów, a także ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach, który od początku wspiera wydarzenie.
Miejscem spotkań była parafia Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach, gdzie 13 par poznawało 6 strategii i obszarów, które pozostawione same sobie mogą zakończyć się kryzysem, a pielęgnowane pozwalają, by miłość nie tylko trwała, ale jeszcze wzrastała, tak ażeby małżonkowie stawali się niejako jednym sercem i jedną duszą. Zagadnienia zostały opracowane na podstawie głównych obszarów trudności, z jakimi często borykają się pary.
Chcąc obrazowo wyjaśnić, na czym polega Program Ja+Ty = My ks. Jarosław Szymczak, prezes Fundacji „Pomoc Rodzinie” posłużył się metaforą porównując program do przeglądu samochodu. – Oddając auto do mechanika chcemy sprawdzić, czy samochód spełnia warunki bezpieczeństwa, dlatego sprawdzamy luzy na kierownicy, amortyzatory, emisję spalin, zawieszenie itp. I my robimy podobnie z małżeństwem – wyjaśniał kapłan. – Sprawdzamy emisję spalin, czyli czy nie za bardzo trujemy, czy jest to nadal poziom akceptowalny. Wiedząc, że mężczyźni lubią mieć sporo wolności sprawdzamy, czy luzy nie powodują niebezpieczeństwa, skrętu w złą stronę. Wiemy, że w małżeństwie zdarzają się róże sytuacje, „dołki”, by je przetrwać potrzebne są sprawne amortyzatory. Zapraszając małżeństwa na warsztaty robimy szybki przegląd. Jest to nie tylko diagnoza, ale także błyskawiczny serwis – tłumaczył.
Każda z sześciu sesji składała się z wykładu ks. Jarosława, pracy w grupie prowadzonej przez pary trenerskie i godziny indywidualnej pracy małżonków. Omawiane tematy dotyczyły: idealistycznej wizji małżonka, szacunku i akceptacji różnic, daru zamiast roszczeń, czasu dla małżonków, dialogu i komunikacji, a także życia seksualnego, które jest pieczęcią daru z siebie. Dzięki wykładom uczestnicy dowiedzieli się skąd bierze się kryzys, jakie są różnice między kobietami a mężczyznami, poznali także zasadę mówiącą o tym, że należy zmieniać siebie, a nie współmałżonka.
Program zakończyła Msza św., podczas której pary odnowiły przysięgę małżeńską.
Następne warsztaty dla małżeństw odbywać się będą 22 i 23 kwietnia w Skierniewicach.
Więcej w 40 numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego".