Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!

W niedzielę 11 października na Starym Rynku w Łowiczu odsłonięto 4 kolejne Gwiozdy Łowickie - pamiątkowe tablice z hartowanego szkła z kolorową wycinanką łowicką. Wyróżnienie przyznawane jest twórcom ludowym i osobom zasłużonym dla kultury ludowej.

"Gwiozda Łowicko" to doroczna nagroda przyznawana od 2011 roku przez kapitułę doceniającą dokonania twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, nie tylko z regionu łowickiego. Przyznawana jest w dwóch kategoriach - "twórczości ludowej" oraz "upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej".

Nazwa pochodzi od gwiozdy, czyli tradycyjnej okrągłej łowickiej wycinanki. Człon "łowicko" to charakterystyczna dla regionu gwarowa wymowa.

Płyty z wycinanką i nazwiskiem uhonorowanego wmurowane są w chodnik Starego Rynku, tworząc Aleję Gwiozd, na wzór alej aktorów czy sportowców.

W tym roku "Gwiozdy" otrzymali: za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej Eligiusz Pietrucha, propagator turystyki i gawędziarz, przewodnik PTTK, konferansjer. Jest "żywą encyklopedią regionu". Jego umiejętności konferansjerskie są wysoko oceniane przez uczestników i organizatorów wydarzeń kulturalno-folklorystycznych. Upowszechnia kulturę ludową, chroni jej dorobek. Wielokrotnie prowadził dożynki m.in. w Głownie, Bedlnie, Białej Rawskiej, Spale. Za całokształt swoich dokonań i działalności został wyróżniony tytułem "Łowiczanina Roku 2010".

Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!

Druga "Gwiozda" w tej kategorii została przyznana pośmiertnie Danieli Teresie Nawrockiej, tancerce, choreograf m.in. Blichowiaków, instruktorce tańca, pedagog, znawcy folkloru Ziemi Łowickiej. Była w składzie założycielskim Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”, jak i w pierwszym składzie założycielskim Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".W 1954 r. rozpoczęła pracę z Zespołem Pieśni i Tańca Powiatowego Domu Kultury w Łowiczu, tworząc wraz z Januszem Kaźmierczakiem oraz jego ojcem Wincentym niezapomniane trio twórców programów kultywujących tradycje Księżaków Łowickich. W jej imieniu "Gwiozdę" odsłonił syn Dariusz Nawrocki.

Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!

W kategorii twórczość ludowa "Gwiozdę" przyznano rzeźbiarzowi ludowemu Janowi Pukowi z Trześni. Nagrodę w jego imieniu odebrał Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Od najmłodszych lat pomagał ojcu strugać drewniaki i drobne sprzęty gospodarcze. W drewnie utrwala dawną architekturę, a także mieszkańców wsi w trakcie wykonywania codziennych zajęć. Wśród świeckich tematów dominują postacie historyczne związane z dziejami narodu polskiego. Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi świadectwo pomysłowości artysty. Zastosowanie różnorodnych technik, w tym skomplikowanych mechanizmów ruchomych, w całości wykonanych z drewna, nadaje pracom wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru.

Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!  Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!

W tej kategorii Gwiazdę odsłonił artysta malarz z Kocierzewa Północnego Stanisław Łacheta. Pan Stanisław od wielu lat zajmuje się malowaniem obrazów o tematyce ludowej, religijnej oraz pejzaży polskiej wsi. Ozdabia również skrzynie oraz maluje na szkle. Jego obrazy "Matka Boska Kocierzewska", "Matka Boska Wędrująca" czy "Matka Boska Pszczelarzy" były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą m.in. we Francji w  sanktuarium św. Teresy w Lisieux.

Namalowane przez pana Stanisława przedstawienia świętych znajdują się też na chorągwiach. 

Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte! Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!  Kolejne Gwiozdy Łowickie odsłonięte!

Warto podkreślić, że wśród osób posiadających swoje "Gwiozdy" są m.in.: Bronisława Skwarna, polska artystka ludowa, hafciarka, poetka ludowa. Jedna z najstarszych i najwybitniejszych twórczyń zajmujących się haftem koralikowym, bp Józef Zawitkowski, Danuta Kasprzak, rzeźbiarka i hafciarka z Poznania, Czesława Kaczyńska, kurpiowska artystka, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, rodzina państwa Konopczyńskich, zajmująca się garncarstwem od sześciu pokoleń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy