W niedzielę 11 października na Starym Rynku w Łowiczu odsłonięto 4 kolejne Gwiozdy Łowickie - pamiątkowe tablice z hartowanego szkła z kolorową wycinanką łowicką. Wyróżnienie przyznawane jest twórcom ludowym i osobom zasłużonym dla kultury ludowej.
"Gwiozda Łowicko" to doroczna nagroda przyznawana od 2011 roku przez kapitułę doceniającą dokonania twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, nie tylko z regionu łowickiego. Przyznawana jest w dwóch kategoriach - "twórczości ludowej" oraz "upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej".
Nazwa pochodzi od gwiozdy, czyli tradycyjnej okrągłej łowickiej wycinanki. Człon "łowicko" to charakterystyczna dla regionu gwarowa wymowa.
Płyty z wycinanką i nazwiskiem uhonorowanego wmurowane są w chodnik Starego Rynku, tworząc Aleję Gwiozd, na wzór alej aktorów czy sportowców.
W tym roku "Gwiozdy" otrzymali: za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej Eligiusz Pietrucha, propagator turystyki i gawędziarz, przewodnik PTTK, konferansjer. Jest "żywą encyklopedią regionu". Jego umiejętności konferansjerskie są wysoko oceniane przez uczestników i organizatorów wydarzeń kulturalno-folklorystycznych. Upowszechnia kulturę ludową, chroni jej dorobek. Wielokrotnie prowadził dożynki m.in. w Głownie, Bedlnie, Białej Rawskiej, Spale. Za całokształt swoich dokonań i działalności został wyróżniony tytułem "Łowiczanina Roku 2010".
Druga "Gwiozda" w tej kategorii została przyznana pośmiertnie Danieli Teresie Nawrockiej, tancerce, choreograf m.in. Blichowiaków, instruktorce tańca, pedagog, znawcy folkloru Ziemi Łowickiej. Była w składzie założycielskim Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”, jak i w pierwszym składzie założycielskim Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".W 1954 r. rozpoczęła pracę z Zespołem Pieśni i Tańca Powiatowego Domu Kultury w Łowiczu, tworząc wraz z Januszem Kaźmierczakiem oraz jego ojcem Wincentym niezapomniane trio twórców programów kultywujących tradycje Księżaków Łowickich. W jej imieniu "Gwiozdę" odsłonił syn Dariusz Nawrocki.
W kategorii twórczość ludowa "Gwiozdę" przyznano rzeźbiarzowi ludowemu Janowi Pukowi z Trześni. Nagrodę w jego imieniu odebrał Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Od najmłodszych lat pomagał ojcu strugać drewniaki i drobne sprzęty gospodarcze. W drewnie utrwala dawną architekturę, a także mieszkańców wsi w trakcie wykonywania codziennych zajęć. Wśród świeckich tematów dominują postacie historyczne związane z dziejami narodu polskiego. Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi świadectwo pomysłowości artysty. Zastosowanie różnorodnych technik, w tym skomplikowanych mechanizmów ruchomych, w całości wykonanych z drewna, nadaje pracom wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru.
W tej kategorii Gwiazdę odsłonił artysta malarz z Kocierzewa Północnego Stanisław Łacheta. Pan Stanisław od wielu lat zajmuje się malowaniem obrazów o tematyce ludowej, religijnej oraz pejzaży polskiej wsi. Ozdabia również skrzynie oraz maluje na szkle. Jego obrazy "Matka Boska Kocierzewska", "Matka Boska Wędrująca" czy "Matka Boska Pszczelarzy" były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą m.in. we Francji w sanktuarium św. Teresy w Lisieux.
Namalowane przez pana Stanisława przedstawienia świętych znajdują się też na chorągwiach.
Warto podkreślić, że wśród osób posiadających swoje "Gwiozdy" są m.in.: Bronisława Skwarna, polska artystka ludowa, hafciarka, poetka ludowa. Jedna z najstarszych i najwybitniejszych twórczyń zajmujących się haftem koralikowym, bp Józef Zawitkowski, Danuta Kasprzak, rzeźbiarka i hafciarka z Poznania, Czesława Kaczyńska, kurpiowska artystka, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, rodzina państwa Konopczyńskich, zajmująca się garncarstwem od sześciu pokoleń.