Trwając w radości Bożego Narodzenia, rozważając tajemnicę zejścia na ziemię Boga, który stał się człowiekiem, ze wzruszeniem wpatrujemy się w małego Jezusa w centrum każdej szopki. Wiele z nich zachwyca i skłania do refleksji.
Od lat w wielu miastach, wioskach, a nawet przed domami powstają symboliczne, a czasem imponujących rozmiarów szopki, w których obok małego Jezusa, Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów i zwierząt umieszczane są także symbole, przedmioty, dekoracje nawiązujące do bieżących wydarzeń, rocznic. Nie inaczej jest i w tym roku. W łowickiej świątyni ojców pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha szopka nawiązuje do aktualnej sytuacji. Jej głównym przesłaniem są słowa: "Otwórzcie bramy Chrystusowi". Ponadto Święta Rodzina odgrodzona jest metalowymi barierami, do których przymocowano maseczki. Są też serca i ślady stóp.
W katedrze, a także m.in. w Tumie, w parafii św. Barbary w Głownie, żłóbek został ustawiony w centrum świątyni, tuż przed ołtarzem głównym.
W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce szopki ustawiono nie tylko w świątyniach, ale także przed nimi. W tych na zewnątrz najczęściej znajdują się żywe zwierzęta.
Żywa szopka po raz pierwszy stanęła także w parafii Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach. Zgodnie z tym, co zapowiadał ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii, przed powstającą świątynią zamieszkały gołębie, struś, kuc, osioł. W dużej zbitej szopie ustawiono figury św. Rodziny. Żywa szopka przyciąga całe rodziny. Warto wspomnieć, że w tym roku podczas ostatnich Rorat wierni losowali karmelitańskie urzędy - osoby, postaci z szopki, wraz z cnotą, nad jaką mają pracować cały rok.
Szopkę można oglądać także pod arkadami Muzeum w Łowiczu. Można w niej znaleźć wiele odniesień do folkloru łowickiego. Obok figur umieszczono w niej m.in. łowickiego pająka, ozdobę, którą w chatach regionu zawieszono pod sufitem. Motywy łowickie zawierają także poduszeczki i kołdra w kołysce. Rzeźby muzeum otrzymało w darowiźnie od ks. Jana Dobrodzieja z Kutna. Ich autorem jest kutnowski rzeźbiarz Andrzej Cichoń.
Pierwsza szopka bożonarodzeniowa stworzona została przez św. Franciszka z Asyżu w grocie koło Greccio, w 1223 r. W późniejszych czasach tradycja szopek rozprzestrzeniła się po całej Europie.
Poniżej kilka szopek z różnych zakątków diecezji.
Skierniewice. Parafi Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku.Wysokienice, parafia św. Marcina.