Pod hasłem „Opus Magnum”(wielkie dzieło) w Archikolegiacie Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie uroczyście zainaugurowano obchody jubileuszu 860. rocznicy konsekracji świątyni.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Wojciech Polak, prymas Polski, bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki oraz Andrzej Duda, prezydent RP.
Pierwszym znakiem rozpoczynającym obchody było uroczyste otwarcie drzwi jubileuszowych w nawie zachodniej podczas Mszy św. pasterski. Po raz pierwszy została odmówiona także ułożona przez ks. Piotra Nowaka modlitwa powstała ze słów wypowiedzianych w tym miejscu przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Andrzeja F. Dziubę.
W Pasterkę otwarto drzwi jubileuszowe.Centralne uroczystości zaplanowano na 22 maja. Przez cały rok w parafii ma się odbyć wiele odsłon jubileuszu. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, zrealizowanych zostanie wiele projektów i wydarzeń. W planach są m.in. emisja monety kolekcjonerskiej NBP i znaczka Poczty Polskiej, odsłonięcie kamiennego obelisku z pieczęcią konsekratora, a także koncert Zespołu „Mazowsze”, Europejskie Dni Dziedzictwa, II Festiwal Benedykta Polaka i Jarmark św. Aleksego. Przewidziano ponadto promocje książek. Przez cały rok sprawowane będą jubileuszowe Eucharystie pod przewodnictwem hierarchów kościelnych. – Podczas obchodów chcemy łączyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Chcemy podziękować za to, że wiara ludzka na tych terenach była, że ona trwa i że teraz naszym zadaniem jest ją przekazać nowemu pokoleniu. W murach tej świątyni czuć ducha tych, którzy byli przed nami, którzy przeżywali tu swoje troski, ale i radości. Czuć świętość Boga i ludzi. Chcemy dziękować za dostojeństwo tego domu Bożego. Tutaj można powiedzieć: jestem w miejscu, które jest opatrzone modlitwą i historią, w kolebce polskości. Ta świątynia trwa, a jej dwie wieże są jak ręce wzniesione do nieba w modlitwie „Ojcze nasz” – mówi proboszcz ks. P. Nowak.
Archikolegiata w Tumie zbudowana została na fundamentach opactwa NMP, które powstało około 1000 r. i związane jest z działalnością św. Wojciecha. Tumska świątynia jest największym kościołem romańskim w Polsce. Jej budowa była wzorowana na katedrze wawelskiej. Uroczystej konsekracji, która miała miejsce 21 maja 1161 r., dokonał abp Janik, który później spoczął w jej podziemiach. Do połowy XVI w. stanowiła miejsce zjazdów kościelnych i książęcych. Odbywało się w niej wiele synodów, istotnych dla państwa i Kościoła w Polsce.
Świątynia zachwyca swoim pięknem.Świątynia ma charakter obronny, toteż wielokrotnie służyła za twierdzę. W XIII i XIV wieku była wielokrotnie oblegana przez Tatarów, Litwinów, Krzyżaków i Szwedów. Najgroźniejszy okazał się najazd Litwinów, podczas którego spalono kościół razem z ukrytą w nim ludnością. Podczas odbudowy zatarł się częściowo jej romański charakter, z kolei po pożarze w 1473 r. wprowadzono elementy gotyckie. 100 lat później przed wejściem głównym dobudowano renesansową kruchtę, która miała zabezpieczyć romański portal, i położono tynki z freskami.
Po zniszczeniach, których dokonali Szwedzi, z inicjatywy prymasa Łubieńskiego w latach 1765–1785 przebudowano kościół, nadając mu styl klasycystyczny. Architekt Efraim Schroeder zaprojektował przebudowę wież, nawy głównej, okien i całego wnętrza.
Przez wiele wieków kościół w Tumie posiadał tytuł kolegiaty. W 1819 r. kapituła łęczycka została zniesiona, a kolegiata stała się kościołem parafialnym. Ostatni pożar kościoła miał miejsce w 1939 r., podczas bitwy nad Bzurą. Odbudowę rozpoczęto 8 lat później. Po nowym podziale administracyjnym Kościoła w 1992 r. parafa w Tumie została włączona do diecezji łowickiej i otrzymała tytuł archikolegiaty. Erygowano również kapitułę łęczycką. Do świątyni sprowadzono relikwie św. Wojciecha i św. Jana Pawła II.