Nakładem Wydawnictwa Franciszkanów "Bratni Zew" ukazała się książka "Życie w rytm Bożych nut. Opowieść o biskupie Józefie Zawitkowskim".
Wiernym diecezji łowickiej śp. bp. Zawitkowskiego nie trzeba przedstawiać. Sławny kaznodzieja, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, autor wielu książek i pieśni przez lata modlił się z wiernymi w Łowiczu i parafiach diecezji. Jego zwroty: "Kochani moi", "Powiedzcie mi, proszę, czy wy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego...", "Za to jeszcze więcej was kocham" wciąż brzmią w naszych uszach i wzruszają.
Bp Zawitkowski zmarł w październiku zeszłego roku.Odchodząc, bp Józef prosił nas o pamięć i jedno "Zdrowaś". Wszystkim, którzy z wdzięcznością wspominają zmarłego w październiku hierarchę, polecamy pierwszą jego biografię. Autorami publikacji są Joanna Skrzypnik i Artur Żak. Pani Joanna jest absolwentką Wydziału Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Pracowała jako nauczyciel języka łacińskiego, włoskiego i starożytnej greki, wykładowca akademicki, tłumacz książek z języka włoskiego, recenzent książek, redaktor. Obecnie współtworzy blog poświęcony recenzjom książek religijnych LiteryWiary.pl oraz fanpage "Bp Józef Zawitkowski", poświęcony twórczości biskupa. Artur Żak jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, dziennikarzem i wydawcą, współtwórcą bloga poświęconego recenzjom książek o tematyce religijnej i duchowej LiteryWiary.pl.
Na kartach 11 rozdziałów biografowie przybliżają najbliższą rodzinę księdza biskupa, jego dzieciństwo i młodość spędzone na wsi, czas edukacji i formacji seminaryjnej zakończony świeceniami kapłańskimi, pracę duszpasterską, czas spędzony w Łowiczu, święcenia biskupie, twórczość literacką i muzyczną.
"Nie jest łatwo być darem dla drugiego człowieka. Trzeba pozwolić prowadzić się Bogu i każdego dnia dostrzegać Go w bliźnim. Ksiądz biskup Józef Zawitkowski przyjął to powołanie i słuchał z ufnością Bożego głosu. To Boże prowadzenie widoczne jest na wszystkich etapach jego życia, które zawsze »grało« w rytm Bożych nut. Spod jego pióra wyszły słowa pieśni »Panie dobry jak chleb«. Ten wyjątkowy kapłan dobrze znał smak wypiekanego w rodzinnym domu chleba. Urodzony w malutkiej nadpilickiej wsi 23 listopada 1938 r. doskonale wiedział, czym jest ciężka praca i jak cenny jest bochenek chleba, którym można nakarmić najbliższych. Od roku 1980 głosił kazania podczas Mszy Świętych w kościele św. Krzyża w Warszawie, które były transmitowane przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Przez ostatnie lata pełnił funkcję biskupa pomocniczego seniora diecezji łowickiej. Był wybitnym kaznodzieją oraz autorem poetyckich katechez i rozważań. Tworzył również pod pseudonimem Ksiądz Tymoteusz. 29 października 2020 r. Bóg powołał go przed swoje oblicze" - czytamy na stronie wydawnictwa.
Wydana w 2020 r. publikacja jest owocem długich rozmów autorów z księdzem biskupem, w czasie których dzielił się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami.
Pozycja jest dostępna zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i internetowych.