We współpracy z PGK Żyrardów realizujemy cykl "Mamy poWODY, by o tym mówić". Tym razem odwiedziliśmy uczniów kl. Ic Szkoły Podstawowej im. Józefa Jagielskiego w Międzyborowie, którzy pod opieką wychowawcy Marzeny Muszyńskiej dowiadywali się, czemu tak cenna jest woda. Efekty przedstawili w pracach plastycznych.
Z naszym partnerem PGK Żyrardów przygotowaliśmy cykl o wodzie: "Mamy poWody, by o tym mówić". Tym razem do współpracy zaprosiliśmy uczniów klasy Ic w Szkole Podstawowej im. Józefa Jagielskiego w Międzyborowie.
Pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią Marzeną Muszyńską przez cały dzień rozmawiali o wodzie. Dowiadywali się o jej właściwościach, o znaczeniu wody dla życia ludzi, zwierząt, roślin.
– Wymyślaliśmy sposoby na to, co zrobić, by woda, którą pijemy, była czysta, zdrowa i smaczna. Zwróciliśmy uwagę na to, w jaki sposób zanieczyszczana jest woda i co można zrobić by tego uniknąć. Wymyślaliśmy także sposoby na to, jak oszczędzać wodę. Mimo, że nasza planeta jest nazywana „Błękitną planetą”, bo w 70 % składa się z wody, to tylko 3 % nadaje się do spożycia. Dzieci były zaskoczone, że są miejsca na świecie, gdzie wody brakuje – mówi wychowawczyni.
W trakcie zajęć pierwszaki uczyły się lokalizować i nazywać oceany. Rozważały, czy woda z oceanów nadaje się do picia.W klasie Ic woda to... temat rzeka. Dzieci podczas zajęć uczyły się nazw oceanów i potrafiły wskazać je na mapie, angażowały się w pogadankę o tym, gdzie i komu potrzebna jest woda, rozwiązywały krzyżówkę z "wodnymi" hasłami. Nie zabrakło też wierszy, m.in. "Woda" i "Chora rzeka". Nawet zadania matematyczne związane były z wodą, a dzieci kolejne działania matematyczne wykonywały na kropelkach wody.
Wychowawczyni zadbała także, by uczniowie wiedzieli skąd bierze się deszcz i dlaczego tak ważne jest, by dbać o wodę w oceanach, morzach, jeziorach i stawach. Filmy edukacyjne, które wyjaśniały obieg wody w przyrodzie oraz zachęcały do dbania o środowisko i oszczędzania wody wpłynęły na wyobraźnię dzieci.
Na zakończenie zajęć uczniowie obrazowali obieg wody w przyrodzie i przygotowywali plakaty zachęcające do jej oszczędzania.Efekty zajęć, zdobytą wiedzę i rady dla innych uczniowie przedstawili w pracach plastycznych zarówno grupowych jak i indywidualnych. Po powrocie do domów podzielili się zdobytą wiedzą z rodzicami i razem z nimi przygotowali dodatkowe prace. Wszystkie plakaty, obrazki wezmą udział w konkursie organizowanym przez PGK Żyrardów i redakcję "Gościa łowickiego".
Część plakatów powstała w domach, ponieważ uczniowie dostali zadanie, by razem z rodzicami porozmawiać o spospobach na oszczędzanie wody.– Myślę, że to była cenna lekcja, a temat wody będzie powracać na naszych zajęciach, ale i w domach moich uczniów. Już teraz widzę, jak uczniowie wzajemnie upominają się przy myciu rąk, nalewaniu wody do pojemników czy podlewaniu kwiatów, by oszczędzać wodę. Oby to weszło w nawyk – mówi M. Muszyńska.