Nowy numer 08/2024 Archiwum

Znamy laureatów XXXI Olimpiady Teologii Katolickiej

"Był to jeden z trudniejszych testów na przestrzeni wielu lat. Gratulacje więc należą się wszystkim uczestnikom" - napisał ks. Tomasz Jackowski, organizator OTK w diecezji łowickiej.

W etapie diecezjalnym uczestniczyli uczniowie, którzy pomyślnie przeszli etap szkolny. Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: "Kim jestem? Chrześcijańskie spojrzenie na człowieka".  

W związku z trwającą pandemią po raz pierwszy etap diecezjalny przeprowadzony został zdalnie. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut. W finale diecezję łowicką reprezentować będą Dominika Łażewska z Pijarskiego LO Królowej Pokoju w Łowiczu i Barbara Ciesielska z  LO im. gen. Henryka Dąbrowskiego w Kutnie.

Tegoroczne zwycięstwo uczennicy "Pijarskiej" nie było pierwsze. Także rok temu w etapie diecezjalnym zajęła I miejsce. - Tym razem temat i pytania były dość trudne i bardzo szczegółowe. Dodatkowym wyzwaniem była forma zdalna, która nie pozwalała na powrót do wcześniejszych pytań - mówi Dominika. - Dużo z nich dotyczyło sumienia. Były pytania m.in. z Biblii, z Katechizmu Kościoła Katolickiego, Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, Listu do Rodzin Gratissimam sane Jana Pawła II - dodaje.

Wsparciem w przygotowaniach na obu etapach dla uczniów "Pijarskiej" był o. Andrzej Lisiak, katecheta.

Licealistka "Pijarskiej", zapytana o motywację startowania w OTK, otwarcie wyznała: - Wiara jest dla mnie bardzo ważna. Z jej powodu chodzę do takiej, a nie innej szkoły. To jest mój świat. Także teraz, w czasie pandemii, uczestniczymy w porannych modlitwach. Wszyscy online łączymy się i tworzymy wspólnotę. Razem rozważamy Ewangelię, to wszystko jest dla mnie bardzo istotne. Staram się angażować w sprawy związane z Kościołem i być blisko Jezusa.

W związku z pandemią także etap ogólnopolski odbywać się będzie online.


Więcej w 12. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 28 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy