– Najgorszą z chorób jest starość, bo na to nie ma lekarstwa. Są tylko i aż dobrzy ludzie wokół, którzy starają się pomóc na wszelkie sposoby – mówi Irena Krawczyk, podopieczna jednego z domów pomocy społecznej w regionie.
Pandemia nie odpuszcza. Jednak ludzie nie chorują tylko na COVID-19. Służba zdrowia każdego dnia przeprowadza planowe i konieczne operacje, zabiegi, udziela pierwszej pomocy, wykonuje specjalistyczne badania. By robić to na możliwie najwyższym poziomie, szpitale i placówki medyczne nieustannie powinny i chcą się rozwijać. Z pomocą przychodzą rządowe i lokalne programy, fundusze i dofinansowania. W ostatnich dniach Szpital Powiatowy w Sochaczewie otrzymał dofinansowanie na rozbudowę bloku operacyjnego.
Dla placówki to duża szansa na zwiększenie poziomu obsługi pacjentów, ponieważ szpital od miesięcy stara się o nowych lekarzy, którzy mogliby wykonywać operacje, jednak dotychczasowe warunki bloku operacyjnego uniemożliwiały zatrudnienie specjalistów. 9 mln zł otrzyma powiat rawski na budowę bloku operacyjnego w szpitalu Świętego Ducha. Pieniądze pochodzą z Funduszu Inwestycji Lokalnych. To ogromna i ważna inwestycja, zwłaszcza że z placówki korzystają pacjenci z innych powiatów, m.in. tomaszowskiego. Szpital Świętego Ducha, ze względu na swoją lokalizację, obsługuje także pacjentów z nagłych wypadków, jednak z powodu braku możliwości lokalowych często po udzieleniu pierwszej pomocy przekazywani są oni do innych placówek.
Prawie 7,5 mln zł FIL w Kutnie przekaże na remont Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym. Remont OIOM był koniecznością i priorytetem, gdyż ze względu na stan techniczny groziło mu zamknięcie. Nie cichną raporty o wzroście zakażeń koronawirusem.
W województwie łódzkim podjęto kolejne działania, by usprawnić opiekę nad hospitalizowanymi pacjentami. Jedną z tych zmian jest zwiększenie liczby łóżek covidowych w szpitalach w Skierniewicach, Łowiczu, Kutnie czy Wieluniu. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. S. Rybińskiego w Skierniewicach liczba łóżek wzrosła z 85 do 150.
W miastach stwarzane są także przestrzenie do masowych szczepień. W Skierniewicach punkt w hali sportowej nr 2 przy ul. Pomologicznej otwarto 7 kwietnia, w Dzień Służby Zdrowia. Pomiędzy 19 a 25 kwietnia planowane jest uruchomienie punktu szczepień w Sochaczewie, w namiocie lodowiska na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Trwają także ustalenia, w którym miejscu znajdzie się łowicki punkt.
W związku z obostrzeniami wstrzymano funkcjonowanie dziennych domów opieki społecznej i warsztatów terapii zajęciowej. Jednak podopieczni placówek wciąż mogą liczyć na pomoc rodziny i opiekunów.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się