Na ziemi łowickiej, nie tylko w sercu diecezji - Łowiczu, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ma wyjątkowo piękną oprawę. Nie inaczej jest w parafii Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym.
Złakowskie Boże Ciało uchodzi za jedno z piękniejszych na ziemi łowickiej. Także tu wiele osób na procesję przychodzi w strojach ludowych. Zakładają je zarówno panie, jak i panowie, starsi i młodsi. Nie brakuje też Liturgicznej Służby Ołtarza, strażaków w galowych strojach wraz ze swoimi sztandarami, dzieci w strojach komunijnych. W procesji niesione są chorągwie i feretrony.
Dodatkowo na trasie procesji ozdabiane są też okna domów. Cechą wyróżniającą tę procesję spośród innych jest to, że trasa przemarszu jest usłana tatarakiem i trzcinami. Uczestnicy procesji, stąpając po tej niezwykłej roślinie, sprawiają, że unosi się przyjemny, charakterystyczny zapach.
Warto wspomnieć, że złakowska procesja ma swoją bogatą historię. W 1930 r. uczestniczył w niej prezydent Polski Ignacy Mościcki. Do dziś zachowało się wiele fotografii ukazujących jej piękno i rozmach.
Tegoroczna procesja odbyła się tradycyjnie po Mszy św. o godz. 11. Przy stole Pańskim stanęli ks. Piotr Jankowski, proboszcz parafii, i ks. Stanisław Plichta, kanclerz kurii łowickiej.
Po procesji zaplanowano spotkanie z niezwykłą muzyką. Wraz z muzykami ośmiu kapel mieszkańcy i goście zostali zaproszeni w świat muzyki granej „na surowo”, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza czy Radomia.
Muzycy, występujący w Mini Skansenie Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art w Złakowie, swój repertuar tworzyli dzięki archiwaliom dawnym i współczesnym oraz żywym spotkaniom z praktykującymi wiejskimi muzykantami i śpiewakami.
Występy potrwają do godz. 19.
Później w kościele parafialnym odbędzie się koncert zespołu Jerycho. Grupa wykonuje historyczne sakralne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez twórcę zespołu Bartosza Izbickiego. Zespół zadebiutował w 2014 r. i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym, przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty oraz koncertując w kraju i za granicą
W Boże Ciało do Złakowa zjechali także twórcy ludowi, którzy prezentowali swoje prace, a także miłośnicy starej motoryzacji i maszyn rolniczych.
Nie zabrakło też regionalnych potraw, specjałów kuchni łowickiej, które można było nabyć i degustować.