Nowy numer 13/2024 Archiwum

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Program wydarzenia

W najbliższą sobotę kobiety diecezji łowickiej ponownie spotkają się na modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej. Tym razem prosząc o ustanie pandemii, uzdrowienia duchowe i fizyczne przed obliczem Pani Suserskiej - Uzdrowienie Chorych. Przedstawiamy program wydarzenia.

W sobotę 12 czerwca część pań osobiście, część duchowo złączy się na modlitwie w kolejnym sanktuarium w diecezji. Tym razem na miejsce spotkania wybrałyśmy kościół Wniebowzięcia NMP w Suserzu, gdzie od wieków czczony jest obraz Pani Suserskiej – Uzdrowienia Chorych.

W programie naszego spotkania w centrum będzie Eucharystia. Niezmiennie będą z nami także święte i błogosławione kobiety w relikwiarzach, które przybędą do nas z kościołów naszej diecezji. Nie zabraknie świadectwa, uwielbienia pieśnią i czasu na rozmowy.

Program VIII Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet

10.00–12.30 – wędrówka 42 kobiet z 8 miejsc do Suserza

12.30–13.00 – czas przyjazdu uczestniczek

13.00–13.30 – sprawy organizacyjne, czas osobistej modlitwy w sanktuarium, wprowadzenie w modlitewne spotkanie

13.30–14.00 – historia kultu Pani Suserskiej

14.00–15.00Eucharystia

15.00–15.45 – przerwa

15.45–16.30 – konferencja ks. Zbigniewa Kielana

16.30–17.00 – świadectwo jednej z uczestniczek

17.00–17.15 – przerwa

od 17.15 – uwielbienie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Świątynia w Suserzu jest niewielka, większość pań może uczestniczyć w modlitwie na zewnątrz, dlatego prosimy, by zabrać ze sobą krzesełko lub koc piknikowy i zadbać o strój stosowny do pogody. Ze względu na obostrzenia sanitarne prosimy także o zabranie maseczki i zachowywanie dystansu społecznego.

Każda z pań będzie mieć czas na indywidualne spotkanie z Matką Bożą w obrazie, którego powstanie szacuje się na XVII w. Natomiast ocalenie obrazu z czasu, gdy kościół był w rękach protestantów, przesuwa czas powstania obrazu na wiek XVI. Wokół obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem krąży historia uzdrowienia mężczyzny, który dążył do spalenia obrazu.

W kronikach kościoła napisano: „Podczas reformacji właściciel wsi Suserz Krzysztof Lasocki przeszedł na protestantyzm, a drewniany kościół parafialny przekazał w 1545 r. w ręce protestantów. Wszystkie ozdoby, obrazy, szaty liturgiczne i księgi kazał zniszczyć i spalić. Z ogólnej zagłady ocalał jednak obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem".

Przytoczmy zapis z 1613 roku w Aktach Grodzkich Gostynina: „... Gdy w roku 1553 palono wszystkie ozdoby i dokumenty kościoła, ten wizerunek N. M. Dziewicy z Dzieciątkiem Jezus od ognia nie niszczał. Jeden z obecnych, nazwiskiem Polek, szydził sobie bezbożnie, popychał go nogą do ognia, gdy nagle sam do ognia na twarz upadł. Wyciągnięto go silnie poparzonego i na marach do domu odniesiono. Od owej chwili nieszczęsny ten człowiek, drżąc na całym ciele, na brzuchu tylko w boleściach przez osiem lat leżał. Później zawieziono go do Częstochowy i tam modląc się do Matki Bożej, odzyskał zdrowie, ale niezupełnie”.

Inna historia związana jest z pielgrzymką, która do dziś co roku przychodzi do Pani Suserskiej w dziękczynieniu za ustanie epidemii cholery w drugiej połowie XIX w. Gdy choroba zbierała żniwo w Żychlinie, mieszkańcy udali się do Suserza, prosząc o ratunek i odwrócenie nieszczęścia. Wtedy obiecali Maryi, że będą przychodzić w pielgrzymce dziękczynnej 100 lat, jeśli wysłucha ich prośby. Po powrocie do Żychlina wiedzieli już, że epidemia wygasła.

I my chcemy prosić o ustanie pandemii, uzdrowienie ciała i duszy, nieustanną pomoc Boskiej Lekarki. 12 czerwca spotkajmy się w Suserzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy