Nowy numer 13/2024 Archiwum

Święto w dawnej odsłonie

W święto Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach przybliżono tradycje związane z tym jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej.

Tego dnia, zgodnie z tradycją, zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Później rośliny te wykorzystywano w celach leczniczych, a ziarna do zasiewu. W maurzyckim skansenie 15 sierpnia można było wziąć udział w warsztatach florystycznych, podczas których wykonywano tradycyjne, a także bibułowe i wycinankarskie bukiety.

W programie znalazły się także pokaz rzemiosła i rękodzieła w wykonaniu uczestników Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu, gra terenowa z nagrodami "Z życia wsi". Zwiedzający zdobywali wiedzę na temat zbierania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Otwarta została także wystawa "Wśród łąk i pól. Motywy roślinne w wycinance łowickiej", na której zaprezentowano dzieła z muzealnego magazynu zbiorów autorstwa kilkunastu twórczyń, wykonane w latach 1928-2019. Każda z nich stanowi sama w sobie dzieło sztuki ludowej.

O godz. 15 w zabytkowym kościele pochodzącym z Wysokienic została odprawiona Msza św., podczas której poświęcono wiązanki ziół, tzw. zielki. Radosnym podsumowaniem wydarzenia był koncert zespołu folkowego WoWaKin, który zabrał publiczność w muzyczną podróż po wiejskich weselach, szalonych podmiejskich potańcówkach na dechach. Szalone taneczne kawałki przeplatane były gorzkimi piosenkami o przemijaniu, stracie i tęsknocie za młodością.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy