Parafia św. Wawrzyńca w Pacynie świętowała 100. rocznicę konsekracji kościoła. Uroczystości jubileuszowe połączono z dożynkami parafialnymi.
Dziękczynienie za konsekrację rozpoczęto w sobotę 28 sierpnia Apelem Jasnogórskim. Modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem sprawowano w podziemiach kościoła. Licznie zgromadzeni wierni wraz z ks. proboszczem Zbigniewem Ciechomskim, wpatrując się w Jezusa Eucharystycznego, dziękowali Bogu za wiarę swoich ojców, za świątynię i za wszelkie łaski, jakimi ich Bóg obdarza. Podczas modlitwy polecali także swoje rodziny, zwłaszcza dzieci i młodzież, prosili o opiekę i błogosławieństwo. Warto wspomnieć, że z racji okrągłego jubileuszu z Muzeum Diecezjalnego w Płocku wypożyczono drewnianą monstrancję, wykonaną w 1945 r. przez ks. Edmunda Smolińskiego.
Świętowanie rozpoczęto Apelem Jasnogórskim w sobotę 28 sierpnia.Po nabożeństwie wiele można było obejrzeć trzy wystawy: prezentującą 100-lecie kościoła, zdjęcia przydrożnych krzyży i kapliczek znajdujących się na terenie parafii, a także rysunki kościoła wykonane przez dzieci. Wśród eksponatów znalazło się uszkodzone serce dzwonu, przechowywane przez Stanisława Obidowskiego. - Ciekawym eksponatem jest też srebrny widelec - mówi Katarzyna Kozłowska. - Zaraz po wojnie ks. Józef Walawski wyszedł z inicjatywą, że skoro Niemcy skradli dzwony, trzeba odlać nowe. Materiał na nie zbierano w parafii. Jedna z rodzin zdecydowała, że na ten cel przekaże całą swoją srebrną zastawę. Jeden widelec gdzieś się zapodział i nie został przetopiony. Teraz można go zobaczyć na naszej wystawie - opowiada pani Kasia.
W parafii przygotowano wystawy.Główne uroczystości odbyły się w południe podczas Sumy parafialnej. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Wokół ołtarza, pięknie przyozdobionego ogrodowymi kwiatami, miejsce zajęły poczty sztandarowe, a także wierni w strojach ludowych.
Witold ModrzejewskiW homilii hierarcha, odnosząc się do historii świątyni, trudów jej wznoszenia, przywołał ważne wydarzenia i osoby związane z parafią, m.in. byłego proboszcza ks. Stanisława Zawadzkiego, zamordowanego przez Niemców w Dachau. Ordynariusz docenił także trud rolników, którzy tego dnia dziękowali za plony, przynosząc do świątyni wieńce dożynkowe. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także dary dla kościoła i duszpasterzy. Mieszkańcy wsi Kamionka ofiarowali kielich i patenę, pracownicy Szkoły Podstawowej w Pacynie - kwiaty, kosz ze słodyczami i makietę kościoła, a pracownicy Urzędu Gminy w Pacynie - ornat. Wśród darów był także obraz kościoła, namalowany przez Joannę Hrk ze Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju. Z okazji okrągłej rocznicy konsekracji listy gratulacyjne skierowali: starosta powiatowy, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej i wójt gminy Pacyna.
Po Mszy św. wierni spotkali się na placu przed kościołami na wspólnym poczęstunku. Były ciepła zupa, łakocie i pyszne potrawy. Podczas posiłku był czas na rozmowy, wspomnienia, a nawet pląsy.
Po Mszy św. odbył się piknik.Warto wspomnieć, że obecny neogotycki kościół z wieżą zbudowano według projektu architekta Artura Goebla w latach 1897-1901. Kościół konsekrował w 1921 r. biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Stanisław Gall. W okresie II wojny światowej w świątyni mieścił się magazyn zbożowy. Po wyzwoleniu kościół przywrócono do pierwotnego stanu. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z obrazem św. Wawrzyńca na zasuwie, namalowany przez Ignacego Stelmaskiego.