Bolimowski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - świętował 35-lecie. Z tej okazji w środę 29 września w Nieborowie odbyła się uroczystość jubileuszowa, której organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego we współpracy z Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz gminą Nieborów. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Bolimowski park powstał w 1986 r. i od tego czasu nieustannie zachwyca swoim pięknem. - Przez ten teren przechodzą duże zwierzęta, migrując na dalsze odległości. Mamy tutaj watahy wilków, mamy przede wszystkim Rawkę, która na całej swojej długości prawie 100 km jest rezerwatem przyrody, co jest ewenementem w tej części kraju - podkreślała Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parku Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
W ramach obchodów jubileuszu zorganizowana została konferencja zatytułowana "Gatunki rodzime, obce i inwazyjne Bolimowskiego Parku Krajobrazowego". - Wśród naszej rodzimej roślinności pojawia się coraz więcej gatunków inwazyjnych. Pomyśleliśmy, że być może właśnie tym gatunkom, które są na co dzień obecne w naszym życiu, poświęcimy jubileuszową konferencję - mówi K. Krakowska.
Obchody odbywały się w Nieborowie.Jubileusz rozpoczął się od zwiedzenia wystawy czasowej "W podróży", prezentowanej w nieborowskim pałacu. Na ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki wybranych podróżników, którzy dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.
Przekrojowa opowieść uzupełniona została przedmiotami, niezbędnymi podczas wyjazdów. W ogrodach nieborowskich w ramach projektu "Owoce pamięci Jana Pawła II" zostało posadzonych 10 drzew jabłoni, które uzupełniły starą, istniejącą kolekcję. Program jest realizowany od 2020 roku. Przez ten czas na terenie województwa łódzkiego posadzonych zostało już prawie 3 tys. drzew w 40 sadach. Największa aleja, składająca się z 230 drzew, znajduje się właśnie na terenie bolimowskiego parku.
Podczas jubileuszu posadzono 10 drzew jabłoni w ramach projektu "Owoce pamięci Jana Pawła II".