W sobotę 16 października kapelani, lekarze, pielęgniarki i pacjenci spotkała się w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Suserzu na diecezjalnej pielgrzymce służby zdrowia.
Wspominając patrona św. Łukasza Ewangelistę, a także przyzywając wstawiennictwa bł. kard. Stefa Wyszyńskiego i bł. matki Róży Czackiej, pielgrzymi modlili się o potrzebne łaski dla siebie, dla służby zdrowia i pacjentów.
Pielgrzymka była okazją do wspólnej modlitwy całego środowiska, ale także budowania poczucia wspólnoty. Doroczne spotkania środowiska odbywają się w okolicach wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Zbigniew Kielan, diecezjalny duszpasterz służby zdrowa, wraz z proboszczem suserskiej parafii ks. Dariuszem Szelągiem.
W programie spotkania były dwie konferencje. Pierwszą na temat bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosił ks. Andrzej Gałka. Drugą o bł. Matce Róży Czackiej s. Radosława z Lasek. Przybliżenie sylwetek nowych błogosławionych zakończyło się indywidualną modlitwą przy ich relikwiach.
W południe została odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. D. Szeląg, zaś homilię wygłosił ks. Kielan. – Pochylać się nad człowiekiem chorym, cierpiącym, opuszczonym, to wielkie ludzkie wyzwanie, a jeszcze bardziej uszlachetnia je duch chrześcijański, którego przykład daje nam sam Jezus. Przynoszono do niego wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości – opętanych, epileptyków i paralityków, a on sam ich uzdrawiał – tym jest powołanie do pracy w zawodzie lekarza i pielęgniarki – mówił duszpasterz.
Kaznodzieja podkreślał, że każde powołanie do pracy w opiece zdrowotnej jest czymś wyjątkowym, a szczególnym jest powołanie lekarskie.
W tym kontekście kapłan przywołał słowa wybranego 43 lata temu na stolicę Piotrową Jana Pawła II, który mówił do lekarzy: „Musicie wypełniać swój obowiązek w perspektywie ludzkiej osoby i wymagań wypływających z jej godności. Nikt z was nie może być lekarzem tylko danego narządu czy układu, ale winien zająć się całą osobą”. Człowiek w swojej istocie to coś więcej niż ciało, chociaż patrząc po ludzku, poświęcamy mu najwięcej troski. Inne jest spojrzenie Chrystusa na człowieka, który istotę ludzkiego szczęścia widzi w jego życiu duchowym.
– Wasza praca ma też prowadzić do uświęcenia i zbawienia. Zbawienie to nie jest tylko sprawa praktyk religijnych. Dobrze wykonywana praca jest szczególnym polem uświęcania się świeckich. Uświęcania się lekarzy i pielęgniarek.
Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni na posiłek, po którym odbyły się warsztaty manualne.
Ostatnim punktem było nabożeństwo różańcowe.