Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kompina. Pamięć o bohaterach

W gminie Nieborów rok 2021 jest rokiem pamięci o bohaterach. W Kompinie, po gruntownym remoncie, uroczyście otwarto cmentarz wojenny z 1939 roku, na którym w 24 kwaterach pochowanych jest ponad 300 żołnierzy poległych w bitwie nad Bzurą.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście, a także rodziny, których przodkowie przelali krew za ojczyznę. Organizatorem była gmina Nieborów, która zrealizowała renowację cmentarza. Oprawę uroczystości zapewniły wojskowa asysta honorowa 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrzne, strażacka orkiestra dęta z Bełchowa oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty z Łowicza.

Kompina. Pamięć o bohaterach

Patriotyczno-religijne wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala, sprawowana w świątyni będącej świadkiem walk z września 1939 roku. - W zaproszeniu na uroczystość organizatorzy przypomnieli, że "wolność krzyżami się mierzy". I przypomniano "Mazowsze" Krzysztofa K. Baczyńskiego: "Gdy w boju padnę - o, daj mi imię, moja ty twarda, żołnierska ziemio". Na żołnierskiej ziemi my dziś też postawimy nasze stopy. A tu, w świątyni, przypominamy sobie, że zbawienna to myśl pamiętać o zmarłych - mówił na progu Eucharystii ks. Dariusz Gasiński, proboszcz. - To może być piękna lekcja religii i patriotyzmu. To dwa nierozłączne skrzydła, które wznoszą się ku górze, ku niebu. Do dziś nasza świątynia nosi ślady ostrzeliwania. Są one jak blizny, rany, stygmaty z tamtych bolesnych lat. Trzeba nam uwielbiać Pana Boga za to, że dał nam wzrastać w pokoju. Oddajemy hołd i uwielbienie Panu, ale i oddajemy poprzez modlitwę hołd żołnierzom pochowanym na kompińskim cmentarzu - mówił kapłan.

W homilii bp Osial podziękował władzom za odnowienie cmentarza, za pamięć o poległych. - Minęły już 82 lata od tamtej strasznej wojny, ale o historii trzeba nam pamiętać. Trzeba głośno mówić prawdę. To nie my byliśmy agresorami, to nas zdradzono - mówił biskup. Hierarcha przypomniał, że podczas II wojny światowej zginęło ponad 6 mln Polaków. - Nie opisze się ogromu cierpień fizycznych, psychicznych, płaczu, tragedii, nieprzespanych nocy, utraty majątków i gwałtów. Bo kto jest w stanie opisać krzyk i płacz z frontu, z Pawiaka, z obozów koncentracyjnych i z gułagów? Była to wojna brutalna, bez zasad - mówił kaznodzieja.

 

Hołd poległym oddali przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych, a także szkół, OSP, stowarzyszeń.   Hołd poległym oddali przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych, a także szkół, OSP, stowarzyszeń.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po Mszy św. na cmentarzu wojennym odbył się apel poległych. Złożono też kwiaty i zapalono znicze. Przypomniano historię bitwy, wydarzenia z września. Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza oddało salwę honorową.

Kompina. Pamięć o bohaterach

Później w budynku miejscowej szkoły, podczas oficjalnych przemówień, wiceminister uhonorował wójta gminy Nieborów Jarosława Papugę medalem Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadany został przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka. Wójt Papuga otrzymane odznaczenie zadedykował wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia cmentarza wojennego w Kompinie, cmentarza w Bednarach oraz kapliczki "Pomnik Czynu Legionowego w Julianowie" z 1938 roku, upamiętniającej potyczkę z 1914 roku legionistów z kozakami. Na zakończenie wysłuchano patriotycznego koncertu w wykonaniu zespołu śpiewaczego z Bednar.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście: Tomasz Rzymowski, wiceminister edukacji narodowej, posłowie Tadeusz Woźniak i Paweł Bejda, senator Przemysław Błaszczyk, Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, gen. bryg. Kazimierz Dyński, dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, a także przedstawicie okolicznych powiatów, miast i gmin, poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP, harcerze i rekonstruktorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy