– Macie pomysł, jak ma Kościół wyglądać? To nie nasze pomysły mają być zrealizowane, to ma być pomysł Ducha Świętego. I tu trzeba wielkiej pokory, wielkiego zaufania, żeby nie chcieć, by Kościół działał tak, jak ja sobie wyobrażam, ale chcieć, by działał tak, jak chce tego Duch Święty – mówił ks. Roman Sękalski.
Papież Franciszek w październiku ubiegłego roku w Rzymie uroczyście otworzył synod odbywający się pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Inauguracja w diecezji łowickiej odbyła się 16 października w bazylice katedralnej w Łowiczu. Otwarcie nastąpiło podczas uroczystej Mszy, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu biskup ordynariusz wręczył dekrety osobom powołanym do roli doradców w trwającym synodzie.
Kościół jest jeden
W specjalnym liście zapraszającym do udziału w synodzie bp Dziuba napisał, że „w założeniu organizatorów [synod] nie będzie jedynie wymianą opinii, ale wspólnym wsłuchiwaniem się w głos Ducha Świętego. Będzie czasem modlitwy, celebracji liturgicznych oraz wzajemnego słuchania i poznawania się tych, którzy tworzą Kościół początku trzeciego tysiąclecia”. Później, podczas inauguracji, hierarcha podkreślił, że wszyscy mamy podążać razem, w jednym Kościele, realizując dane nam przez Boga powołanie, ale jednocześnie niosąc odpowiedzialność za Kościół. – Dziś często sugeruje się, mówiąc o synodzie, że trzeba słuchać innych. My musimy słuchać Ducha Świętego. Wszyscy bez wyjątku. W głoszonym czasem pragnieniu, że Kościół ma być bardziej ludzki, zapomina się, że jest jeden Kościół – Kościół Boży. Będąc takim, będzie Kościołem w pełni ludzkim, bo będzie dostrzegał cierpienie, życie, rodzinę, odpowiedzialność społeczną, ale będzie także widział miłosierdzie, ufność pokładaną w Jezusie Chrystusie. Idźmy, zatem razem, czując wielką odpowiedzialność za okazaną nam łaskę, w naszych czasach, w dziele synodu – mówił bp Dziuba.
Ważne pytania
W tym samym duchu odbywało się grudniowe spotkanie, które rozpoczęło się modlitwą, przyzywaniem Ducha Świętego, a później adoracją Najświętszego Sakramentu. Po wysłuchaniu Ewangelii ideę synodu przybliżył ks. Sękalski, sekretarz synodu w diecezji łowickiej. – Synod ma za zadanie odnowić Kościół, pozwolić mu na nowo funkcjonować. Będąc tutaj, warto zastanowić się nad tym, jaki ten Kościół jest, a po drugie – jaki powinien być. W Ewangelii, która została przeczytana, jest pytanie, za kogo ludzie uważają Jezusa. Dziś można postawić pytanie, za kogo lub za co ludzie uważają Kościół. Na to aktualne pytanie w naszych środowiskach odpowiedzi byłoby mnóstwo. A wy co myślicie o Kościele? – pytał kapłan. Ksiądz Sękalski omówił także trzy wezwania – komunia, uczestnictwo, misja – wskazane przez papieża w haśle synodu. Komunia – jak mówił – to szukanie tego, co wspólne, ale przede wszystkim patrzenie na Kościół jako na wspólnotę złączoną, niepokłóconą, rozdzieloną. Wspólnotę, w której głową jest Chrystus, dlatego to ciało nie rozpada się, bo jest złączone Jego mocą. Uczestnictwo to wezwanie do tego, by podejmować różne, ale tak samo ważne zadania w Kościele. Misja zaś to – zdaniem księdza sekretarza – wezwanie do ewangelizowania, do dawania świadectwa, nieskupiania się tylko na sobie. To pomoc tym, którzy są na obrzeżach, by odkrywali wartość Kościoła. – Idziemy razem i wszyscy, bez wyjątku. Mamy zadać sobie pytanie, jakie zadania mam ja w Kościele pełnić i czy zadania stawiane Kościołowi przyjmuję jako własne – mówił kapłan.
Dekrety i zagadnienia
Po modlitwie w auli WSD wręczono dekrety osobom powołanym do roli doradców w sektorach. Diecezja łowicka została podzielona na siedem sektorów (Sochaczew, Łowicz, Skierniewice, Żyrardów, Kutno, Łęczyca i Rawa Mazowiecka). Każdy będzie zajmował się innym tematem życia Kościoła. – Ojciec Święty zachęca nas do słuchania siebie nawzajem, do poznawania swoich odczuć i rozumienia tego, co dzieje się w Kościele. Papież głęboko wierzy, że w tej rozmowie usłyszymy głos Ducha Świętego, który działa w naszych czasach i przemawia w głębi serc do wiernych. Do tej modlitwy i rozmowy zaproszeni są wszyscy: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy, których z natury jest i powinno być najwięcej – mówił do zgromadzonych ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz biskupi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się