Na ludowo, po góralsku, a także tradycyjnie uwielbiano śpiewem Jezusa urodzonego w żłobie. Wszędzie, gdzie rozbrzmiewały świąteczne pieśni, nie brakowało wzruszeń i radości, a czasem... nagród.
W diecezji wiele jest parafii, miast i gmin, w których każdego roku organizowane są koncerty, konkursy i przeglądy kolęd i pastorałek. W uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy odbył się koncert laureatów XI Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Hej, w Dzień Narodzenia”. Wydarzenie swoim patronatem objął bp Andrzej F. Dziuba. Laureaci tegorocznej edycji pochodzili z całego kraju. Włączając się w śpiew, mieszkańcy Łęczycy chwalili Boga i oddawali Mu hołd. Do takiego wyznania miłości Bogu zachęcał na progu koncertu ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz biskupi, proboszcz parafii.
Tego samego dnia po Mszy św. miał miejsce także koncert w parafii św. Stanisława w Kutnie. Tam kolędy zagrała Orkiestra Gminy Kutno. Było podniośle i radośnie. Dyrygent Tomasz Marciszewski przed każdym wykonaniem utworu wprowadzał zebranych w historię danej pastorałki czy kolędy. Wraz z orkiestrą wystąpiło kilku solistów. Kolędy na góralską nutę wybrzmiały z kolei w parafii Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach. Kolędowanie w uroczystość Trzech Króli odbyło się także w parafii św. Tomasza w Kamionie. Dzieci starsze i młodsze zaprezentowały wiele pastorałek. Było głośno i bardzo radośnie. Nie zabrakło też kolęd o Trzech Królach. A jak na kolędników przystało, dzieci miały swoją, własnoręcznie zrobioną gwiazdę. Do kolędowania w Żyrardowie, które odbyło się 8 stycznia, zaprosili ks. Adam Bednarczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia, i Lucjan Krzysztof Chrzanowski, prezydent miasta. W świątyni uwielbienie Boga poprowadził jeden z najpopularniejszych zespołów dziecięcych w kraju – Arka Noego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się