Promocja I tomu "Rocznika skierniewickiego"

565. urodziny miasta Skierniewice były także okazją do zaprezentowania I tomu "Rocznika skierniewickiego". Publikacja naukowa to owoc współpracy Miasta Skierniewice, Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego, Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic i przede wszystkim mieszkańców, którzy z sympatii i przywiązania do miasta podtrzymują pamięć o bohaterach, wydarzeniach, tradycjach i historii.

Pierwszy raz w historii Budżetu Obywatelskiego Miasta Skierniewice złożono projekt, który nie dotyczył infrastruktury, remontu, budowy, a... książki. Inicjatorem było Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, a dzięki głosom mieszkańców - projekt zwyciężył. Dzięki temu w ubiegłym roku ruszyły przygotowania do wydania I tomu "Rocznika skierniewickiego". 

Spotkanie promocyjne poprowadzili: prof. Wiktor Łyjak, Edyta Cieślak, dr hab. Sławomir Górzyński, Jacek Stępowski i Agata Niedziółka.   Spotkanie promocyjne poprowadzili: prof. Wiktor Łyjak, Edyta Cieślak, dr hab. Sławomir Górzyński, Jacek Stępowski i Agata Niedziółka.
Agata Dębska /Foto Gość

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic i Muzeum Historyczne Skierniewic rozpoczęło współpracę z wydawnictwem DIG, mieszkańcami i specjalistami w zakresie wydawniczym - na czele z redaktorem naczelnym "Rocznika" dr. hab. Sławomirem Górzyńskim. - Nie jestem w żaden sposób związany ze Skierniewicami, a mimo to powierzono mi opiekę nad powstawaniem tej historycznej publikacji. Współpracowałem z wieloma osobami na świecie, ale ta współpraca układała się zupełnie inaczej, za co chcę dziś podziękować pani sekretarz naszego składu redakcyjnego i jednocześnie dyrektorowi Muzeum pani Agacie Niedziółce. Chcę też przede wszystkim podziękować autorom artykułów, wspomnień, biografii, bo to ich praca, ofiarność, sympatia do tego miasta i historii zaowocowała książką, która z każdym dniem nabiera jeszcze większej wartości - mówił dr Górzyński. 

W "Roczniku" wiele miejsca poświęcone jest historii wojennej, lokalnym bohaterom, wydarzeniom września 1939. Jeden z artykułów napisał Piotr Paradowski.   W "Roczniku" wiele miejsca poświęcone jest historii wojennej, lokalnym bohaterom, wydarzeniom września 1939. Jeden z artykułów napisał Piotr Paradowski.
Agata Dębska/ Foto Gość

Rocznik liczy 322 strony, które podzielono na pięć głównych części. Wśród nich artykuły, które napisali mieszkańcy miasta: historycy, wojskowi, pracownicy muzeum, dziennikarze, pasjonaci historii. Większość z nich poświęcone jest w głównej mierze sprawom wojska i II wojny światowej. Obok ośmiu artykułów znalazło się również miejsce dla kilku wspomnień oraz biografii skierniewiczan z okresu II Rzeczypospolitej oraz II Wojny Światowej. Całość uzupełniają Muzealia z lat 2018-2020 oraz kalendarium miejskich wydarzeń  z ubiegłego roku. 

 Jednym z cenniejszych wspomnień zawartych w "Roczniku" są "Rozmowy z wnukiem", którymi podzieliła się Wiesława Maciejak. Niestety, literatka, Zasłużona dla Miasta Skierniewice zmarła tuż przed premierą "Rocznika" - 13 lutego.

Wspomnieniem o zmarłej 13 lutego Wiesławie Maciejak podzieliła się Joanna Jaworek z klubu literackiego "SOPEL".   Wspomnieniem o zmarłej 13 lutego Wiesławie Maciejak podzieliła się Joanna Jaworek z klubu literackiego "SOPEL".
Agata Dębska/ Foto Gość

Pierwszy tom to wspólne dzieło kilkunastu osób. Autorów: Anny Majdy – Baranowskiej, Jacka Stępowskiego, Bartosza Pawlika, Konrada Aleksandra Czernielewskiego, Piotra Paradowskiego, Łukasza Saptury, Andrzeja Paszke, Elżbiety Stokowskiej – Zagdan, Przemysława Potockiego. Wspomnieniami podzielili się: Szymon Nowak i śp. Wiesława Maciejak. Biografie ważnych skierniewiczan przybliżyli: Robert Adamczyk i Andrzej Krysiak.

„Rocznik” zawiera także opis muzealiów znajdujących się w MHS w latach 2018 – 2020 i historię dworku Konstancji Gładkowskiej autorstwa A. Majdy – Baranowskiej i Agaty Niedziółki.

Już dziś wiadomo, że powstanie drugi tom, który ponownie będzie owocem współpracy mieszkańców. Każdy może zgłosić swój artykuł, napisać i przynieść do Muzeum Historycznego Skierniewic do 19 kwietnia lub wysłać drogą mailową na adres: info@muzeumskierniewic.pl. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..