W sobotę 2 kwietnia w parafii św. Stanisława BM oraz w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach odbędzie się XVI Sympozjum Dar Życia. W tym roku wydarzenie połączy kilka inicjatyw modlitewnych i stworzy przestrzeń do dyskusji o ważnych tematach życia, rodziny, społeczeństwa i Kościoła.
Właściwie od 17 lat, od 2005 r., gdy odszedł św. Jan Paweł II skierniewiczanie, ale i diecezjanie Sympozjum Dar Życia budują żywy pomnik dla św. Jana Pawła II. Tylko w 2020 r. z powodu pandemii spotkanie nie odbyło się w dotychczasowej formie. Choć nie było prelekcji, nie zabrakło modlitwy w intencji życia - na każdym jego etapie.
- To jest sens i inspiracja naszych spotkań - budowanie żywego pomnika św. Janowi Pawłowi II i ochrona życia. Niezmiennie, od początku. I niezmiennie jest tak, że podczas naszego wydarzenia chcemy wysłuchać wszystkich, rozmawiać ze wszystkimi, dzielić się świadectwem, poszerzać światopogląd, skupiając się wokół życia, ale też tematu aborcji, rodziny, wyborów - mówi ks. Grzegorz Gołąb, organizator.
W tym roku sympozjum odbędzie się 2 kwietnia. Spotkanie rozpocznie się Eucharystią w kościele św. Stanisława BM. Przewodniczyć jej będzie bp Wojciech Osial. Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia spotkają się w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach przy ul. Reymonta 33.
Tam słowami refleksji, świadectwa i naukowymi myślami podzielą się Alina Petrowa-Wasilewicz, redaktor Katolickiej Agencji Informacyjnej, która opowie o rodzinie św. s. Faustyny. - To zaskakujące, ale w "Dzienniczku" nie ma ani słowa o rodzinie św. s. Faustyny. Tym bardziej temat ciekawy, ale myślę, że warto też przyjść, by posłuchać podpowiedzi, odpowiedzi o tym, jak wygląda przygotowanie do małżeństwa, pierwsze miesiące i lata trwania w tym sakramencie. Poddamy refleksji nasze przemyślenia i obserwacje - zachęca ks. Gołąb.
Konferencję wygłosi także ks. dr Jerzy Jastrzębski, który z kolei poruszy temat "Rodziny i rodzinności w nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego". - Niesamowity kapłan, z którym mogłem już rozmawiać i zachwyca mnie jego punkt patrzenia. Ks. Jerzy mówi, że kard. Wyszyński nie jest postacią pomnikową a "chodnikową" - jest cały czas wśród nas, obok, godny naśladowania. Będzie to kolejna ciekawa prelekcja - zapowiada ks. Grzegorz.
Tegoroczne sympozjum łączy także synod o synodalności. Podczas wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny wokół tematu rodziny. Nie zabraknie także warsztatów, przestrzeni do dyskusji przy kawie i słodkim poczęstunku a także wielkopostnego zamyślenia podczas koncertu - modlitwy w wykonaniu scholi z parafii św. Stanisława.
Wstęp jest bezpłatny, a rejestracja uczestników rozpocznie się o 10.30 w CKiS.