Trzeci dzień świąt

We Wtorek Wielkanocny w parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich ks. Mariusz Szmajdziński sprawował Mszę św. w intencji chorągwiarzy - młodych mężczyzn z poszczególnych wsi parafii, którzy od Niedzieli Zmartwychwstania obchodzili pola z chorągwiami, wypraszając u Boga urodzaj i ochronę przed klęskami żywiołowymi.

Zwyczaj obchodzenia pól w Święta Wielkanocne z chorągwiami ma tu wieloletnią tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na pewno zwyczaj ten miał miejsce w okolicy już przed II wojną światową. Obchodzenie pól rozpoczyna się o świcie w Poniedziałek Wielkanocny, bywa, że na niektórych wioskach trwa dwa dni. Zawsze na czele niesiona jest chorągiew. Mężczyźni z danej wsi zatrzymują się przy kopcach granicznych. Tam odmawiana jest modlitwa z prośbą o urodzaje. Wędrówce towarzyszą śpiew, walenie w kocioł i wybuchy petard. Niosący chorągiew ma obowiązek ukłonić się wraz z nią trzy razy przed krzyżem i przed każdą inną spotkaną chorągwią. Co warto podkreślić, chorągwiarze święcą nie tylko pola, ale także wszystkie domy. W modlitwach uczestniczą mieszkańcy.

Obchodzenie pól ma miejsce także na innych podłowickich wsiach, ale tylko w Boczkach chorągwiarze gromadzą się we Wtorek Wielkanocny na Mszy św. Dla miejscowych jest to trzeci dzień świąt. W Eucharystii uczestniczą nie tylko chorągwiarze, ale także ich rodziny i wierni. Do kościoła przybyły grupki młodych mężczyzn z poszczególnych wsi parafii: Błędowa, Sierżnik I, Sierżnik II, Łaguszewa i Boczek Chełmońskich. Każda z pięciu chorągwi, zanim weszła do świątyni, okrążyła kościół. Niosący chorągwie przed krzyżem i przy ołtarzu oddawali pokłon, pochylając drzewiec trzykrotnie. Wejście do świątyni odbywało się przy głośnym śpiewie pieśni wielkanocnych.

Po wprowadzeniu wszystkich chorągwi rozpoczęła się Msza św. w intencji chorągwiarzy. – Witam Was moi drodzy w trzecim dniu Świąt Wielkanocnych obchodzonym zgodnie z tradycją w naszej parafii. Szczególnie witam tę szlachetną, pobożną, religijną młodzież. Z całego serca dziękuję wam, że zachowujecie ten piękny zarówno religijnie, jak i patriotycznie, ojcowski zwyczaj chorągwiarzy, święcenia pól i przejścia ze sztandarem, z chorągwią po waszej ojcowiźnie, po naszej Matce Ziemi – mówił na progu Eucharystii ks. Szmajdziński.

Podczas Eucharystii wierni odmówili także modlitwę o pokój, która jest tu odmawiana każdego dnia. W czasie modlitw pamiętano nie tylko o żyjących, ale i zmarłych chorągwiarzach.

Bezpośrednio po Mszy św. została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której wierni zgodnie ze zwyczajem udali się do jednego z byłych proboszczów. W tym roku wizytę złożono ks. Wiesławowi Kosińskiemu, budowniczemu świątyni.

Trzeci dzień świąt Trzeci dzień świąt Trzeci dzień świąt

Więcej w 17. numerze „Gościa Łowickiego”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..