W Niepokalanowie uroczyście uczczono 17. rocznicę śmierci posła Filipa Adwenta. Mszy św. przewodniczył ks. prał. gen. bryg. Sławomir Żarski. Modlitwę rozpoczął śpiew łowickiego Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki" pod kierownictwem Joanny Bolimowskiej w obecności licznie zgromadzonych wiernych.
Ksiądz Żarski w homilii nazwał śp. Filipa "człowiekiem sumienia, który słuchał przede wszystkim głosu Boga i wypełniał Jego wolę". Podkreślił też, że każdy na swój sposób kieruje do Matki Bożej Niepokalanej słowa apelu: "Jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie i czuwam na każdy czas". - Czuwać to znaczy być człowiekiem sumienia, troszczyć się o drugiego człowieka i dziedzictwo Polski. Należy dostrzegać drugiego człowieka, który jest przede wszystkim bliźnim - mówił kaznodzieja.
Filip Adwent urodził się w 31 sierpnia 1955 r. w rodzinie lekarskiej o polskich korzeniach we Francji. Tam zdobył zawód lekarza. Nauczył się 5 języków, ale przede wszystkim dojrzewał pośród powojennej emigracji, która ugruntowała w nim poczucie tożsamości narodowej oraz miłość do Polski. Od lat 80. XX w. organizował liczne transporty z pomocą humanitarną dla Polski. Z ojczyzną na stałe związał się w 1996 r., sprowadzając żonę i dzieci do Grodziska Mazowieckiego. W 2004 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. Tragiczny wypadek samochodowy rok później przerwał jego działalność polityczną. Publicznie stawał w obronie rodziny. Z odwagą bronił życia - od poczęcia do naturalnej śmierci. Był w tych sprawach bezkompromisowy. Przestrzegał przed wyprzedażą polskiej ziemi w obce ręce. Europarlament traktował jako linię frontu, gdzie walczy się o dobro ukochanej ojczyzny.
Po Mszy św. w sali św. Bonawentury przy bazylice w Niepokalanowie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o F. Adwencie w reżyserii Mariana Widelskiego, następnie aktorzy Magdalena Olszewska i Stanisław Sparażyński odczytali fragmenty pamiętników posła Adwenta, wystąpili też Ksinzoki i Kapeli Szymona.
W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła wdowa Alicja Adwent z córką Heleną. Obecni byli także: matka Anna Uberman, przełożona prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, s. Elżbieta Śmieciuch, była przełożona prowincji siedleckiej Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, s. Andrzeja Biała, emerytowana dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek w Warszawie, poseł na Sejm RP Dominika Chorosińska, płk rez. Józef Borecki z grupą oficerów mazowieckiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy, ppłk rez. Marian Wasilewski z żoną, oficerowie 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, chor. Arkadiusz Mazurkiewicz-Kulka (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności w Zegrzu), członkowie Stowarzyszenia "Jedność w Prawdzie" z Międzyborowa na czele z Leszkiem Osiakiem i Jerzym Wasilewskim, Ryszard Morka (solista Opery Narodowej w Warszawie), Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, członkowie Bractwa Różańcowego przy bazylice w Łowiczu. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy m.in. Lublina, Łodzi, Wrocławia, Góry Kalwarii, Ząbek, Milanówka. Grodziska Mazowieckiego, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, Płocka, Łowicza i Sochaczewa.
Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego był Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, we współpracy z kustoszem Instytutu dr. Filipa Adwenta Pawłem Stobnickim.