Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jubileusz Katolickiej SP w Wierzbiu

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Razem z pasterzem diecezji przy stole eucharystycznym stanął ks. Jerzy Swędrowski, dziekan kutnowski. Na progu liturgii biskup poświęcił obraz błogosławionych kapłanów.

Niezwykła to szkoła, w której nauczanie jest spójne z wychowaniem, w której uczniowie garną się nie tylko do wiedzy, ale także do pogłębiania wiary, a dyrektor placówki razem z uczniami podczas uroczystości śpiewa popularną pieśń „Postanowiłem pójść za Jezusem”. Taką szkołą jest Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wierzbiu, której patronuje gen. Władysław Anders, syn ziemi kutnowskiej. W środę 15 czerwca podczas obchodów 20-lecia miało miejsce nadanie szkole patronów:Błogosławionych Męczenników Kutnowskich Michała Woźniaka i Michała Oziębłowskiego.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w szkolnych murach.   Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w szkolnych murach.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Biskup Ordynariusz poświęcił obraz błogosławionych kapłanów.    Biskup Ordynariusz poświęcił obraz błogosławionych kapłanów.
AGnieszka Napiórkowska /Foto Gość

– Nie wybieraliśmy specjalnie słowa Bożego. Jest ono z dnia i mówi o Mistrzu – nauczycielu. To dla nas dar – mówił w homilii bp Dziuba. – Dziś, gdy przeżywamy 20-lecie szkoły, ufamy, że w jej historii odzwierciedliła się postawa życiowa patrona gen. Andersa, który w swojej karierze wojskowej szedł cierpliwie po jej stopniach i osiągnął wiele. Wy też chcecie wiele osiągnąć. Od dzisiaj będziecie mieć także dwóch błogosławionych Michałów – Woźniaka i Oziębłowskiego, którzy tutaj posługiwali w czasach nocy okupacji, którzy tutaj świadczyli swoim życiem, aż w końcu oddali je w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ci dwaj wielcy kapłani, którzy odcisnęli piętno na dziejach ziemi kutnowskiej, uczyli, potwierdzając życiem wypowiadane słowa. A takie słowa mają wartość, co potwierdza starożytna maksyma: „Słowa uczą, ale przykłady pociągają”. Oby tutejsza szkoła była dobrym mistrzem dla intelektu i rozwoju naukowego i oby była wierna przykładom, które będą potwierdzać wypowiadane słowa – życzył biskup.

Po Eucharystii i odśpiewaniu hymnu narodowego goście zostali zapoznani z historią szkoły, którą przybliżyła dyrektor Iwona Lewińska. Retrospektywną podróż rozpoczęła od informacji dotyczącej powstania szkoły podstawowej w samej miejscowości Wierzbie, która zgodnie z tym, co mówią kroniki, rozpoczęła swoją działalność w budynku podworskim w 1896 roku. W 1902 r. szkołę przeniesiono do nowego budynku. W 1905 r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w strajku, żądając nauczania tylko w języku polskim. Po wojnie w 1945 r. rozpoczęła funkcjonowanie w dwóch izbach lekcyjnych pięciooddziałowa szkoła prowadzona pod przewodnictwem Józefa Lenarta. W 1954 r. miejsce kierownicze objęła Helena Rosel, która rozpoczęła rozbudowę placówki.

Później w programie znalazła się także inscenizacja przygotowana przez uczniów, która ukazywała dwie historie, a właściwie jedną – historię powołania, wierności i wiary, historię życia Ewangelią. Zgromadzeni w sali gimnastycznej przenieśli się nie tylko do czasów, w których na ziemi kutnowskiej posługiwali dzisiejsi błogosławieni, ale także do czasów Chrystusa. Przed zebranymi ukazał się obraz Jezusa i Jego uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy.

Uczniowie przygotowali specjalną inscenizację ukazującą m.in. Ostatnią Wieczerzę i swoich patronów.   Uczniowie przygotowali specjalną inscenizację ukazującą m.in. Ostatnią Wieczerzę i swoich patronów.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Były kadry z życia błogosławionych męczenników.   Były kadry z życia błogosławionych męczenników.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Jak przystało na jubileusz, nie obyło się bez gratulacji, wspomnień i życzeń.

Więcej o jubileuszu w 25. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego"  na 26 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy