W Ołtarzewie odbyło się spotkanie Kolegium Ruchu Formacyjnego Małżeństw Ekip Notre Dame SuperRegionu Polska - Europa Środkowa. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele diecezji łowickiej Barbara i Krzysztof Stasiakowie z Kutna, para odpowiedzialna za sektor kujawski obejmujący teren diecezji łowickiej, oraz ks. Robert Awerjanow, doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej sektora kujawskiego.
Sektor kujawski tworzy 14 ekip małżeńskich i kilka małżeństw w przygotowaniu zwanym pilotażem. Na terenie diecezji łowickiej funkcjonuje 6 ekip - dwie w Kutnie, dwie w Łęczycy i po jednej w Brochowie i Rdutowie. Od września przygotowywany jest pilotaż ekipy małżeństw w Głownie.
Wakacyjne kolegium, czyli spotkanie wszystkich odpowiedzialnych za ruch małżeństw z Polski wraz z doradcami duchowymi, było czasem podsumowania mijającego roku formacyjnego, przyglądania się kondycji ekip, sektorów i regionów. Był to także czas spotkań, poznawania się, wspólnej modlitwy. - W tym roku byliśmy zaskoczeni rozwojem ruchu, tym, że nie zatrzymała go pandemia - mówi K. Stasiak. - Radością był fakt powstania nowego samodzielnego regionu na Łotwie. Niestety, z powodu trwającej wojny w spotkaniu nie mogły uczestniczyć małżeństwa z Białorusi i Ukrainy należące do ekip. Pamiętaliśmy o nich w modlitwie. Dzięki przesłanym informacjom mogliśmy też dowiedzieć się o sytuacji ruchu w tamtych krajach - opowiada K. Stasiak.
Zadowolenia nie tylko z udziału w spotkaniu, ale także z towarzyszenia małżonkom nie kryje także ks. Awerjanow. - Spotkania z małżeństwami END są dla mnie ważne, bo widzę, że są żony, mężowie, mężczyźni, kobiety, którzy chcą coś ze sobą robić. I w wymiarze duchowym współpracy z Panem Bogiem, i w pragnieniu świętości, ale także w uczeniu się kobiecości, męskości, wzmacniania relacji, porządkowania, uzdrawiania tych relacji, pokonywania trudności i codziennych wyzwań życia. Jako ksiądz - doradca duchowy - towarzysząc im w spotkaniach ekipy, ale też w innych spotkaniach sektora, regionu czy kolegium, wzbogacam moje życie, moje kapłaństwo ich świadectwem życia blisko Pana Boga. To, czego doświadczam w towarzyszeniu im, przyglądając się ich staraniom, wzmacnia moje kapłaństwo i mobilizuje mnie do osobistego wzrostu - wyznaje kapłan.
Uczestnicy zostali zapoznani także z tematem i materiałami na kolejny rok formacyjny, który rozpocznie się już we wrześniu. Nowością było to, że małżonkowie formujący się w ruchu mogą wybrać jako temat pracy formacyjnej jeden z 12 tematów proponowanych i opracowanych w formie podręcznika. Do tej pory wszystkim małżonkom proponowany był jeden temat.
Warto wspomnieć, że END jest największym na świecie katolickim ruchem duchowości małżeńskiej, którego najważniejszym zadaniem jest pomaganie małżonkom katolickim w dojrzewaniu do świętości.
Więcej w 31. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 7 sierpnia.