W sobotę 6 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyła XXVII ŁPPM na Jasną Górę. Rekolekcje w drodze pielgrzymi rozpoczęli Mszą św. koncelebrowaną w bazylice katedralnej w Łowiczu. Potem w 11 grupach wyruszyli na szlak. Miasto pelikana żegnało ich strugami deszczu. Przed tron Pani Jasnogórskiej dotrą 14 sierpnia. W tym roku wędrowanie przebiega pod hasłem: "Słuchaj i wierz".
Sobotniej porannej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, zaś homilię wygłosił bp Wojciech Osial. Przy ołtarzu stanęli także przewodnicy poszczególnych grup, a także kilku księży proboszczów.
Wyjście na szlak poprzedzła Eucharystia.– Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was. O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu. W modlitwie i w błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł będzie strzegł waszych serc i waszych myśli. Głęboko wierzymy w to, że tylko Pan Bóg może odmienić nasze życie – mówił w homilii bp Wojciech Osial. – Nie mów więc Bogu, że masz wielki problem, ale powiedz swojemu problemowi, że masz wielkiego Boga. Powiedz, że wierzysz w Boga i masz pokój w sercu. I w waszych modlitwach, proszę, proście o powołania kapłańskie i zakonne. Tak bardzo potrzebujemy księży, a wy możecie wiele wyprosić u Pana żniwa. Bardzo dziękuję każdemu, kto będzie się w tej intencji modlił. Prośmy Matkę Bożą o wstawiennictwo. Ona jest blisko Pana Jezusa. Matka Boża jest z wami – mówił hierarcha. Kończąc homilię bp Osial przypomniał, że na pielgrzymce są dwie możliwości: utrudzić się i wrócić tylko zmęczonym, albo utrudzić się i wrócić ubogaconym. Niech będzie wam dane wejście na Górę Przemienienia. Zobaczcie Jezusa, usłyszcie jego głos, wsłuchajcie się w niego i uwierzcie Bogu – dodał ks. biskup.
Przynależność do grup podkreślano kolorowym koszulkami.Przybyli do katedry pielgrzymi jak zwykle swoją przynależność do grup podkreślili kolorowymi koszulkami i chustami. Były też kolorowe znaczki i duży krzyż z napisem „Za siebie i za bliźniego”, które na czas liturgii ustawiono przy ołtarzu.
Kolejny rok z rzędu przewodnikiem pielgrzymki został ks. Tomasz Stępniak, zaś ojcem duchowym ks. Dionizy Mróz. W drodze pątnicy będą słuchać konferencji przygotowanych przez ks. Jacka Szewczyka SDB. Salezjanin prowadzi na kanale YouTube Kazania z Brodą.
Jeszcze w katedrze ks. Stępniak poprowadził modlitwę za śp. bp. Alojzego Orszulika i bp. Józefa Zawitkowskiego. Zmarli hierarchowie przez lata odwiedzali pielgrzymów na szlaku i wprowadzali ich przed tron Pani Jasnogórskiej.
Wyjście z Łowicza, a później pierwsze kilometry i postoje odbywały się w strugach deszczu. Przed opuszczeniem Łowicza pielgrzymów tradycyjnie pożegnali bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, burmistrz Łowicza, Krzysztof Kaliński i po raz pierwszy ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz parafii katedralnej, a także ks. Rafał Woronowski, sekretarz biskupi.
Biskup ordynariusz poświęcił pątników.W Bobrownikach zgromadzenie się przy stole w świątyni nabrało podwójnego znaczenia. Z powodu ulewnego deszczu pielgrzymów na posiłek podjęto w świątyni. Zupę, kanapki spożywano w ławkach, które, na co dzień parafianie zajmują podczas Eucharystii i nabożeństw. Przemoczeni pielgrzymi, doceniając gest ks. proboszcza i parafian, wykazali się niezwykłą wrażliwością i szacunkiem wobec Najwyższego. Mimo ograniczonego miejsca zostawili przestrzeń miedzy ich stołem a stołem Pańskim. Jak powiedział jeden z pielgrzymów: Doceniamy to, że możemy zjeść zupę w kościele, ale ołtarz i jego najbliższa okolica powinna zostać dla Najświętszego Pokarmu.
W Bobrownikach pielgrzymów karmiono w świątyni.Przypomnijmy. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 r.
Inicjatorem był ówczesny ordynariusz bp Alojzy Orszulik. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.
Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) ks. Rafał Babicki (2010–2017). Obecnie funkcję przewodnika ŁPPM pełni ks. Tomasz Stępniak.