W parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej odbyła się uroczystość dziękczynna z okazji zakończenia prac przy „Ogrodzie Dialogu”, powstałym w ramach projektu „Szlakiem dziedzictwa gminy Rawa Mazowiecka”. Nastąpiły też otwarcie i poświęcenie Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego, upamiętniającej obóz jeniecki dla żołnierzy września.
W sobotę 10 września podczas uroczystej Eucharystii biskupi, kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy dziękowali Bogu za kolejną pomyślnie zakończoną inwestycję. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Z hierarchą modlili się proboszcz parafii Bogumił Karp, oraz kapłani z dekanatu rawskiego, dawni wikariusze i przyjaciele. Wśród kapłanów był ks. prał. Jego Świątobliwości Tomasz Trafny, który odczytał list Ojca Świętego.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.Papież Franciszek zadeklarował łączność duchową z diecezją łowicką i wszystkimi uczestnikami Eucharystii sprawowanej tego dnia w parafii. Ojciec Święty wyraził uznanie dla idei upamiętnienia wydarzeń z początku II wojny światowej, związanych z utworzeniem na terenie parafii obozu jenieckiego i uczczenia męczeństwa tysięcy jeńców, jak również innych ofiar totalitaryzmów, ofiary rawskiego proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego i grupy parafian, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc uwięzionym. Tych, którzy zginęli w obozie, i ofiary wojny zawierzył Bożemu miłosierdziu. Wyraził również nadzieję, że pomnik Krzyż Polski i kapliczki Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego pomogą spoglądać wszystkim, zwłaszcza młodym ludziom, na wydarzenia z przeszłości, na cierpienie i śmierć przez pryzmat wiary.
W wymiarze ekumenicznym we wspólnej modlitwie brali również udział biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Cieślar oraz pastor Halina Radacz.
W wydarzeniu uczestniczyli posłowie, senatorowie, przedstawiciele Sejmiku Województwa Łódzkiego, włodarze i reprezentanci miast, powiatów i gmin z terenu diecezji łowickiej. Obecni byli także przedstawiciele misji dyplomatycznych w Polsce, służby mundurowe ze sztandarami, reprezentacje szkół, instytucji. Nie zabrakło członów grup parafialnych i skautów. O oprawę liturgii zadbał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który po Mszy wystąpił z koncertem pieśni żołnierskich.
Obchody uświetnilł Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.Uroczyste otwarcie nastąpiło bezpośrednio po koncercie. Uczestnicy liturgii, poprowadzeni przez grupę ułanów w asyście osób niosących flagi państw i samorządów, udali się procesyjnie do „Ogrodu Dialogu”. Po oficjalnym otwarciu, modlitwie poprowadzonej przez bp. Cieślara i przemówieniach kapliczki i Krąg Pokoju poświęcił biskup łowicki. Podczas otwarcia głos zabrali także mieszający w domu parafialnym obywatele Ukrainy, którzy podziękowali wszystkim Polakom za pomoc i przyjęcie. Spontanicznie na zakończenie jeden z młodych ukraińskich mężczyzn poprosił o rękę swoją dziewczynę. Ostatnim punktem uroczystości była Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Przy kolejnych stacjach przywoływano ważne dzieje Polski: śmierć św. Wojciecha, podział Polski na dzielnice, wojny z Krzyżakami, ufundowanie klasztoru na Jasnej Górze i sprowadzenie obrazu Czarnej Madonny, zawarcie unii brzeskiej, potop szwedzki, rokosz Lubomirskiego, rozbiory Polski, powstania narodowe, I wojnę światową, Cud nad Wisłą, rozpoczęcie i zakończenie II wojny światowej, a także czasy komuny. Modlitwę zakończyło rozważanie XV stacji – Zmartwychwstania Pana Jezusa, przy której przywołano dwie ważne daty: wybór Karola Wojtyły na papieża i powstanie NSZZ „Solidarność”.
Grotę lurdzką oraz kapliczkę Matki Bożej Fatimskiej drugiego dnia poświęcił bp Wojciech Osial.W kolejnym dniu obchodów Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial, który po liturgii poświęcił grotę lurdzką oraz kapliczkę Matki Bożej Fatimskiej. Były też piknik parafialny i procesja światła. Świętowanie zakończyło się 13 września nabożeństwem fatimskim. Po Mszy św., którą sprawował o. Józef Zwoliński, proboszcz z Cielądza, wierni odmówili modlitwę różańcową. Poprowadzili ją członkowie męskiego koła Żywego Różańca. Modlitwy zakończyły się procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Statuę nieśli Rycerza Kolumba.
Więcej w 38. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 25 września.