Dwa lata temu gmina i parafia w Górze św. Małgorzaty obchodziły 875-lecie istnienia. Ze względu na panującą pandemię świętowanie zostało przeniesione na wrzesień tego roku.
Góra Świętej Małgorzaty jest bardzo stara. Pierwszy dokument, który ją wspomina, to tzw. falsyfikat trzemeszeński, powstały ok. 1233 r. w klasztorze kanoników laterańskich w Trzemesznie, noszący datę 28 kwietnia 1145 roku. Według niego, w tymże roku, w obecności legata papieskiego kard. Humbalda, jeden z synów Bolesława Krzywoustego (prawdopodobnie Mieszko III Stary) „przekazał wieś na Górze pod Łęczycą” w posiadanie klasztorowi kanoników regularnych laterańskich w Trzemesznie. W dokumencie opisującym wydarzenia sprzed 88 lat jest wspomniana także usytuowana wówczas we wsi kaplica Maryi, co oznacza, że w 1145 r. istniały już i wieś, i kaplica, jednak daty ich powstania są nieznane. Przy wspomnianej kaplicy, prawdopodobnie jeszcze w 1145 lub na początku 1146 r., erygowano parafię, bowiem w dokumencie wystawionym 2 marca 1146 r. przez legata papieskiego kard. Humbalda, zatwierdzającym powyższą darowiznę wsi klasztorowi, mowa jest o proboszczu trzemeszeńskim Bernardzie.
Przed 1250 r. zakonnicy trzemeszeńscy ufundowali kościół w stylu romańskim. W XV w. został on gruntownie przebudowany. Świątynia ponownie była przebudowywana w XVII w. i odnowiona w wieku XIX. W 1818 r., gdy car Aleksander I zlikwidował Kapitułę Kanoników Regularnych Laterańskich, parafię przejęli księża diecezjalni.
Obchody 875-lecia rozpoczęły się uroczystą Mszą św. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. – Składamy Panu Bogu dziękczynienie za dar wiary, serca i tego wszystkiego, co wydarzyło się w naszej społeczności przez te wszystkie lata – mówił na wstępie ks. Dariusz Bujak, proboszcz parafii.
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Janusz Jankowski W liturgii uczestniczyli także kapłani z sąsiednich parafii. Archiwum parafiiW homilii bp Dziuba zachęcał wiernych, by rozważając długą historię miejscowości i parafii, dziękowali także za dzieła człowieka. – Na tej górze od zarania człowiek pragnął wielbić Boga. To miejsce stało się górą dziękczynienia Bogu, tutaj przez prawie siedem wieków, aż do 1818 r., świadectwo wiary dawali kanonicy laterańscy. Ta świątynia mówi nam o świetlanych początkach i o wiekach historii – tłumaczył hierarcha.
Po Eucharystii w pobliżu świątyni zostały posadzone dwa dęby – na górze dąb jubileuszowy, zaś u jej podnóża – dąb dedykowany ks. Władysławowi Grzelakowi, który pochodził ze Sług, miejscowości należącej do parafii. Kapłan, zamordowany w 1942 r. w Dachau, jest kandydatem na ołtarze.
Dalsza część obchodów odbyła się w Domu Strażaka w Górze św. Małgorzaty, gdzie zorganizowano sesję naukową. Swoje referaty wygłosili: Włodzimierz Frankowski, wójt gminy, prof. Jolanta Wojciechowska, archeologowie prof. Jerzy Sikora i Aleksander Andrzejewski, a także ks. prof. Kazimierz Łatak, prof. Jan Szymczak, prof. Jarosław Kita oraz ks. dr Mirosław Jagiełło. Sesję naukową i obchody jubileuszu podsumował bp Dziuba. Owocem sesji będzie publikacja.
W sali OSP odbyła się sesja naukowa. Janusz JankowskiWięcej w 38. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 25 września.