Zgodnie z kalendarzem liturgicznym wspomnienie św. Huberta przypada 3 listopada. Jednak z uwagi na to, że Hubertusy organizowane są w różnych ośrodkach, przyjęło się, że odbywają się między dwiema granicznymi datami – 20 września a 11 listopada, czyli między wspomnieniami św. Eustachego i św. Marcina.
W diecezji nie brakuje miejsc, w których święto to ma swoją długą tradycję, sięgającą czasów carskich. W innych dopiero się ugruntowuje. Na uwagę zasługują Spalski Hubertus Jeździecki, Ekologiczny Hubertus Łęczycki, a także myśliwskie Hubertusy organizowane w Walewicach, Łowiczu czy Skierniewicach.
O wstawiennictwo św. Huberta podczas Mszy św. w parafii św. Stanisława prosili leśnicy i członkowie kół myśliwskich PZŁ Okręgu Skierniewice. Przy stole Pańskim stanęli ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii, a także ks. Maciej Mroczkowski, referent ds. duszpasterstwa leśników. Członkowie kół łowieckich zadbali o oprawę, dekorację i dary. W świątyni, obok drzew, pojawiły się także zwierzęta i symbole myśliwskie. Eucharystię uświetnili hejnaliści.
Nie mniej uroczyście było w Walewicach. Impreza rozpoczęła się przed pałacem, gdzie odbył się uroczysty przejazd kilkunastu jeźdźców oraz bryczek. Po nim wozami przejechano na hipodrom, gdzie czekały gry i zabawy. Przygotowano również gorący posiłek.
W Walewicach można było podziwiać jeźdźców i piękne zaprzęgi.W Spale, w której uroczyste obchody dnia św. Huberta zainicjował „prezydent Ignacy Mościcki”, wydarzenie przyciągnęło nie tylko myśliwych, ale także kilkanaście tysięcy osób, z zachwytem śledzących pokazy jeździeckie oraz widowiskową pogoń za lisem z udziałem najlepszych jeźdźców z całej Polski. Imprezie towarzyszył jarmark, na którym czekały przysmaki inspirowane darami lasu. Były też stoiska z miodem, przetworami, serami, bigosem, a także różnego rodzaju rękodzieło i akcesoria jeździeckie. Widzowie mogli podziwiać sokolników, pokazy konnej Straży Miejskiej z Łodzi, łucznictwo konne, wyścigi w powożeniu bryczką, a także pokazy kaskaderskie grupy Apolinarski. Atrakcjami były też loteria oraz konkurs rodeo na najdłuższe utrzymanie się na byku.
Z kolei XIV Ekologicznego Hubertusa Łęczyckiego rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele ojców bernardynów, po której ulicami miasta przeszedł pod siedzibę starostwa barwny korowód. W programie znalazły się m.in. wystawy, koncerty muzyki myśliwskiej, pokazy z udziałem psów rasowych, prezentacja „Jak polowali Indianie”, konkursy ekologiczne, wystawy rękodzieła, kiermasze żywności ekologicznej i regionalnej.