Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to czas spotkań w wielu miejscach - szkołach, instytucjach, przedsiębiorstwach, ale i samorządach. Włodarze z Łódzkiego spotkali się w Teatrze Wielkim w Łodzi, by nie tyle wysłuchać koncertu, co życzyć sobie pokoju, spokoju i spełnienia, a także podziękować za współpracę.
Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie, posłowie, duchowieństwo i radni Sejmiku wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego spotkali się 19 grudnia w Teatrze Wielkim w Łodzi, by złożyć sobie świąteczne życzenia, podziękować za rok współpracy i wyrazić nadzieję na dalsze działania, które realizowane będą w atmosferze pokoju i jedności.
Wieczór rozpoczęli młodzi muzycy z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Koderki" z Łowicza, którzy na powitanie gości wykonali kolędę "Wśród nocnej ciszy". Zgromadzeni usłyszeli też mniej znane pieśni bożonarodzeniowe, choćby "Zapłonęła gwiazda".
Spotkanie opłatkowe rozpoczął zespół dziecięco-ludowy Koderki z Łowicza. Tomasz Grala /UMWŁSamorządowcy, powoli podsumowując mijający 2022 rok, zgodnie przyznali, że nie należał do łatwych i z każdym miesiącem przynosił nowe wyzwania, którym udało się sprostać tylko dzięki współpracy, ludzkiej otwartości i gotowości do nagłego działania. Wiele zadań spowodowane było wojną w Ukrainie.
- Udało nam się zachować człowieczeństwo i to, co najważniejsze - miłość do drugiego człowieka, do ludzi, którzy musieli uciekać z własnych domów, z kraju ogarniętego wojną, by u nas, w Polsce, szukać ratunku - mówił Grzegorz Schreiber. - Wielu Polaków, w tym mieszkańców województwa łódzkiego, okazało serce, udzieliło pomocy. Pomagaliśmy od pierwszego dnia tej tragedii, najczęściej kobietom z małymi dziećmi. Dziękuję Bogu, że w tak trudnym momencie stanęliśmy na wysokości zadania i zachowaliśmy się tak, jak trzeba. Będziemy pomagać dalej, bo ta wojna jeszcze się nie skończyła - dodał.
Słowa pokrzepienia płynęły z odczytanej przez łódzkich kapłanów Ewangelii, do której w życzeniach odniósł się także biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. - Słowa zwiastowania, orędzie Ewangelii odczytane przed chwilą współbrzmi z orędziem Starego Przymierza zwiastowanym przez wspólnotę żydowską. Współbrzmi z orędziem Ewangelii wspólnoty luterańskiej. Współbrzmi z każdym wrażliwym sercem, z każdym otwartym podejściem do drugiego człowieka. Współbrzmi z pragnieniem pokoju, braterstwa i więzi międzyludzkiej, bo tacy jesteśmy, bo tacy chcemy być, bo tego potrzebujemy, bo wyzwala to w nas nadzieję i pozwala patrzeć bardziej optymistycznie w przyszłość - mówił bp Dziuba.
Bp Andrzej F. Dziuba w skierowanych do samorządowców słowach przypomniał o historii kultury chrześcijańskiej, która przejawia się na ziemi łódzkiej m.in. w kościele w Inowłodzu czy archikolegiacie w Tumie. Tomasz Grala /UMWŁ- Mówimy o spotkaniu. To piękne słowo. Ale chcemy dodać "opłatkowe". Ten biały opłatek to znak prostoty, szczerości, braku zakłamania. Tak kruchy, tak wrażliwy, trzymamy delikatnie w ręku, czasem zroszony łzą szczerej miłości i prośby o przebaczenie. Obyśmy się nim nie minęli, tylko prawdziwie spotkali. Niech Boże błogosławieństwo zstąpi na każdy znak białego opłatka i sprawi, że ta piękna polska tradycja będzie żywa, że będziemy ją kultywować i dzielić się darem pokoju, spotkania, dialogu, braterstwa - dodał ordynariusz diecezji łowickiej.
Gwiazdą wieczoru był zespół Pectus, który w niezwykłych aranżacjach przypomniał najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Tomasz Grala /UMWŁWiększości spotkań opłatkowych towarzyszy kolędowanie. Nie inaczej było podczas tego spotkania. Na scenie wystąpił zespół Pectus, przypominając najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wyjątkowych aranżacjach na głosy, różnorodne instrumenty, przeplatając utwory serdeczną opowieścią o świętach, Bożym Narodzeniu i patrzeniu z miłością na drugiego człowieka.