– Świat potrzebuje prostoty. Choć może zewnętrznie stwarza pozory, że bogactwo i przepych są kluczem do spełnienia, w prostocie przychodzi największa Prawda – mówił w Klasyku biskup ordynariusz.
Miłość przy żłóbku
Zgodnie z tradycją ostatni dzień nauki przed Bożym Narodzeniem, także w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu, upłynął pod znakiem świąt. Społeczność placówki zgromadziła się w sali gimnastycznej na tzw. małych jasełkach, które przygotowali uczniowie szkoły podstawowej. Na scenie obok Świętej Rodziny pojawili się pasterze, aniołowie, Trzej Królowie. Wszyscy zwiastowali radość wielką, że w mieście Dawida narodził się Mesjasz Pan. Tego dnia odbyły się też wigilie klasowe.
Moc aniołów objawiła się podczas przedstawienia przygotowanego przez uczniów I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Młodzież razem z aniołami, których w przedstawieniu pojawiło się aż 30, nie licząc tych na dekoracjach i ozdobach stołu wigilijnego, wyruszyła wraz z „chórem Józefa” w podróż wiary, poszukując prawdziwego sensu świąt Bożego Narodzenia. W spektaklu nie zabrakło nastrojowego tańca z lampionami, który anioły wykonały do świątecznej piosenki zespołu TGD „Noёl” oraz utworu Anny Wyszkoni „Od nieba do nieba”. Przekaz płynący ze sceny sprawił, że na chwilę wszyscy przenieśli się do niebieskiej rzeczywistości, w której Bóg był bliski, obecny.
W nieco inny, bardziej współczesny sposób o Bożym Narodzeniu opowiadali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. W placówce na barwnie udekorowaną scenę wkroczyli uczniowie, którzy zaprezentowali publiczności jasełkową inscenizację w wersji współczesnej. Postacie aniołów, diabłów, pasterzy ukazane zostały w sytuacjach zabawnych gagów. Pełne humoru przedstawienie wywołało prawdziwą radość i wzruszenie. Świąteczną atmosferę podczas występu podtrzymywały przepiękne polskie kolędy i pastorałki.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Łowiczu kadry z narodzenia Jezusa zaprezentowano tańcem i śpiewem.
O nowo narodzonym Jezusie opowiadali także uczniowie LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Spektakl wystawiła grupa teatralna działająca w szkole pod okiem Anny Lelonkiewicz-Kubik oraz Moniki Stachów. Na spektakl składały się fragmenty sztuki Lucjana Rydla „Betlejem Polskie”. W klimat spektaklu wprowadziła uczniów dyrektor placówki Anna Janus. – Chcę wierzyć, że czas Bożego Narodzenia wzbogaci nas we wszystkie symbole, które prowadzą do najważniejszego – do przemyślenia, że niezależnie od tego, co oferuje nam świat i jak daleko technologie pozwolą nam ulepszać różne dziedziny życia, to jednak nic tak bardzo świata nie zmienia jak miłość – mówiła.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się