– Widoczne bogactwo kultury ziemi łódzkiej wypływa z wewnętrznego bogactwa. Z tego, jacy jesteśmy, czym nas Bóg obdarzył. Jeśli mamy talent, pasję, potrafimy śpiewać, dziergać, malować czy haftować, chcemy się tym dzielić z innymi – mówią nagrodzeni.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego prowadzi wiele programów i projektów, które wspierają samorządy, małe i wielkie przedsiębiorstwa, grupy społeczne, wspólnoty i indywidualne osoby. Koniec roku i świąteczny czas sprzyjał spotkaniom, podczas których wręczano nagrody, wyróżnienia i dzielono się dobrymi słowami. Cieszy, że wiele z nich obejmuje działania terenu diecezji łowickiej, dzięki czemu miasta takie jak Skierniewice czy Nieborów sprawiają, że „Łódzkie staje się Ogrodem Polski”. W ramach konkursu Kulturalnie Regionalnie wspierane są działania zespołów i osób indywidualnych m.in. w Rawie Mazowieckiej, Lubochni, Łowiczu, Kutnie, Łęczycy i Krośniewicach.
Kulturalnie regionalnie
W ramach tego programu, mającego wspierać finansowo projekty promujące patronów roku, samorząd województwa łódzkiego rozdysponował 700 tys. zł. Rok 2022 na terenie województwa przebiegał pod hasłami związanymi z twórczością Marii Konopnickiej, Józefa Wybickiego, Józefa Mackiewicza czy działaniami Marii Grzegorzewskiej, urodzonej w Wołuczy k. Rawy Mazowieckiej.
Na początku grudnia w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się koncert poświęcony patronom roku, ale i nagrodzonym przez marszałka Grzegorza Schreibera. Tego wieczoru nastąpiło przekazanie medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Nagród Marszałka Województwa Łódzkiego. Odznaczenia i wyróżnienia wręczył wicemarszałek Piotr Adamczyk. Dwa złote medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymali ks. Tadeusz Furdyna, salezjanin, artysta malarz, znakomity witrażysta, profesor w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, oraz Zofia Paradowicz (Janina Niesobska), obchodząca 65-lecie pracy artystycznej choreograf i reżyser współpracująca z łódzkimi teatrami muzycznymi, dramatycznymi i lalkowymi, wcześniej tancerka baletowa Łódzkiej Opery. Brązowymi medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali: Tomasz Jagodziński, Jan Łukasiewicz, Bogdan Pawłowski, Dominik Sutowicz i kapela Fakiry. Wicemarszałek Adamczyk wręczył też 33 Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego, które otrzymali artyści z regionu, w tym zespoły, chóry i orkiestry. Większość z nich pochodzi z terenu diecezji łowickiej.
W gronie nagrodzonych znalazł się m.in. zespół Bluestones z Rawy Mazowieckiej, zrzeszający członków Związku Dużych Rodzin 3+, który otrzymał dofinansowanie na projekt promujący znakomitą poetkę. Zespół razem z organizacją zrealizował koncert „Konopnicka słucha bluesa”. Do wykonania utworów zaprosił uczniów szkół muzycznych z Tomaszowa i Łodzi. Nagrody odebrały także Łucy Babki czy koronkarki i twórczynie ludowe z Lubochni, Rawy Mazowieckiej i Łowicza.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się