W niedzielę 22 stycznia w sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu odprawiona została Msza Święta w intencji poległych powstańców styczniowych, po której nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. Józefa Siekierzyńskiego. To jeden z elementów obchodów 160. rocznicy zrywu narodowego, które zaplanowane są na cały 2023 r. na terenie gminy Kutno.
Msza św. odbyła się w kościele św. Wojciecha w Głogowcu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Piotr Kalisiak, który przybliżył wiernym historyczny kontekst wydarzeń poprzedzających wybuch powstania styczniowego, a także przypomniał przebieg powstańczych działań na ziemi kutnowskiej.
Szczególną uwagę zwrócił na kapłanów, którzy w tamtym czasie odgrywali ogromną rolę we wszelkich zrywach niepodległościowych. Jednym z nich był ks. Siekierzyński, który po upadku powstania styczniowego za udzielanie schronienia oddziałom powstańczym i udział w walkach został skazany na 37 lat zesłania na Syberię.
Po powrocie w latach 1904-1912 pełnił funkcję proboszcza parafii w Głogowcu, ufundował także złoty kielich jako wotum od sybiraków. – Niech te refleksje pomogą nam przede wszystkim docenić dar wolności. Niech skłonią wszystkich do budowania narodowej zgody. Bo tylko zgoda, wspólna praca, wzajemny szacunek przyniosą wielkość naszej ojczyźnie – mówił ks. Kalisiak.
Zachęcił także do nieustannej modlitwy za nasz kraj, za wszystkich rządzących na poszczególnych szczeblach, za cały naród. – Bo niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a ku wolności wyswobodził nas Chrystus – mówił.
O oprawę muzyczną Eucharystii zadbała Orkiestra Dęta Gminy Kutno pod kierownictwem kapelmistrza Tomasza Marciszewskiego. Po Mszy św. muzycy orkiestry przygotowali także uroczysty koncert prezentujący najpopularniejsze piosenki ściśle związane z powstaniem styczniowym i okresem zaborów. Zebrani usłyszeli między innymi marsz „Żołnierski szlak” i pieśni „Z dymem pożarów”, „Vivat, Polonia” czy „W krwawym polu”. Nie zabrakło także wzruszającego wykonania „Roty” i pieśni „Boże, coś Polskę”, a kapelmistrz Marciszewski zadbał o to, by przybliżyć słuchaczom autorstwo, kontekst powstania i krótką historię każdego z prezentowanych utworów. Kilka pieśni patriotycznych wykonała także młodzież ze Szkoły Podstawowej im. W. Reymonta w Gołębiewku.
Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać ks. Siekierzyńskiego – powstańca, sybiraka, proboszcza głogowieckiej parafii. Tablicę poświęcił kustosz sanktuarium, zaś oficjalnie przecięła wstęgę wójt gminy Kutno Justyna Jasińska. Następnie delegacje w asyście pocztów sztandarowych udały się na przykościelny cmentarz w Głogowcu.