Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy trafiła na prezydencką listę Pomników Historii. Świątynia należy do najlepiej zachowanych budowli architektury romańskiej w Polsce.
Na mocy rozporządzeń Prezydenta RP Andrzeja Dudy do dotychczasowych 114 pomników historii dołączyło 9 nowych obiektów. Wśród nich znalazł się Tum z największym i jednym z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w Polsce.
Na zaproszenie Prezydenta RP w uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in: bp Andrzej F. Dziuba, ks. Krzysztof Tempczyk, administrator tumskiej
parafii, Janusz Mielczarek, starosta łęczycki, Włodzimierz Frankowski, wójt gminy Góra Świętej Małgorzaty.
Podczas spotkania prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wobec ponadtysiącletniej historii Polska ma relatywnie niewiele zabytków. – Wiele wojen, które przetoczyły się przez nasze ziemie, w sposób straszliwy zniszczyło substancję dorobku, który powstawał tu przez cały okres istnienia Rzeczypospolitej Polskiej – mówił. Podczas wystąpienia Andrzej Duda wyznał, że kilka obiektów z listy pomników historii jest dla niego osobiście ważnych, bo w jakiś sposób oddziałują na niego od dawna. Wśród nich znajduje się Tum. Prezydent przyznał, że w Tumie jest zakochany. – Gdy po raz pierwszy zobaczyłem na zdjęciu archikolegiatę w Tumie, nie mogłem uwierzyć, że coś takiego w ogóle istnieje w Polsce. Pojechałem tam, będąc już prezydentem. Pojechaliśmy do kolegiaty kilka lat temu, po to żebym mógł zobaczyć, dotknąć własną ręką i zachwycić się tymi wnętrzami, tym niezwykłym skarbem architektury romańskiej, który przetrwał – można powiedzieć – w polu niedaleko Łęczycy – opowiadał prezydent.
Pomnik historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Uznanie za pomnik historii oznacza nadanie danemu obiektowi szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Prezydent RP może uznać za pomnik historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnym znaczeniu.
Archikolegiata w Tumie to perła architektury romańskiej. Świątynia powstała w miejscu opactwa benedyktynów, które prawdopodobnie założył św. Wojciech.