– Dzięki niemu jestem mężem, tatą, biznesmenem. Jemu zawdzięczam wszystko, co dobre w moim życiu, i chcę z nim dalej wzrastać, budować, uczyć się działać, a nie mówić – zaznacza Krzysztof Gasz z Łowicza.
Wielki Post sprzyja poszukiwaniu różnych form wzrastania w wierze, nawracania się, szukania swojego miejsca w Kościele i konkretnej formacji. Propozycji nie brakuje, a wierni często muszą wybierać między różnymi wydarzeniami, spotkaniami i treściami. Są jednak propozycje ściśle określone, z których korzystają konkretne grupy odbiorców. Do nich należy Dzień Ojca, który mężczyźni diecezji łowickiej przeżywają 19 marca, w uroczystość św. Józefa.
Czyny, nie słowa
Od 3 lat w parafii św. Józefa w Skierniewicach-Rawce w dniu uroczystości lub w okolicach 19 marca odbywają się rekolekcje dla mężczyzn. Tegoroczne pod hasłem: „Mężczyźni św. Józefa” zgromadziło mężów, ojców, dziadków, braci i synów z Rawy Mazowieckiej, Łowicza, Skierniewic, Żyrardowa i okolic.
– Jestem tu, bo z wielu propozycji formacji męskiej ta wydawała mi się ciekawa i niewymagająca. Mam tu na myśli, że to spotkanie otwarte, z którego treści mogę skorzystać, ale nie muszę być od razu zobligowany do obnoszenia się ze swoją wiarą, noszenia figur, chorągwi czy „gorączkowego” odmawiania Różańca – mówi Daniel, uczestnik rekolekcji.
Otwarta forma spotkania pozwoliła na dołączanie w wybranych przez mężczyzn momentach – konferencji, nabożeństwa Gorzkich Żali, Eucharystii czy Akatystu ku czci św. Józefa. – Wiele dobrych treści, wskazówek, by działać, a nie mówić. Józef nie powiedział ani jednego słowa, a jego udział w życiu Jezusa był tak znaczący. To daje mi do myślenia, że moje dzieci patrzą przede wszystkim na moją postawę. Miło, gdy zapamiętają treści, które chcę im przekazać – o szacunku do drugiego człowieka, potrzebie obecności, ale przede wszystkim czynami chcę i powinienem dawać im przykład. Na wzór św. Józefa – mówi Grzegorz.
Potrzeba wzorów
W wielu parafiach diecezji 19 marca to szczególny dzień, w którym wielu czcicieli św. Józefa okazuje wdzięczność za jego obecność i wstawiennictwo, ale też chce czerpać z nauki i świadectw. W skierniewickiej parafii Niepokalanego Serca NMP ks. Marek Dziewiecki podczas rekolekcji wielkopostnych tego dnia przewidział specjalną Mszę św. i naukę dla ojców, w której doradzał, jak być uważnym i bliskim, konkretnym, zdecydowanym, a jednocześnie czułym ojcem.
Świadectw nie brakowało także w rawskich, sochaczewskich czy kutnowskich parafiach. Czciciele św. Józefa – głównie mężczyźni – co roku apelują do władz rządowych i kościelnych, by 19 marca ustanowić Dniem Ojca. – Czerwcowa data z pewnością sprzyja biwakom, wycieczkom, „męskiemu” spędzaniu czasu na wyjazdach czy różnego rodzaju wydarzeniach, ale w ojcostwie potrzeba wzorców, idoli, postaw, które warto naśladować. Gdzie ich szukać, jak nie w Kościele? Wśród celebrytów, którzy pokazują „swobodny” model rodziny? Myślę, że świętowanie Dnia Ojca w marcu nabrałoby głębszego sensu, większego wymiaru i pozwoliło na refleksję nad naszymi rodzinami, mężczyznami, których potrzeba światu. I nie chodzi tu o „drwali” czy „złote rączki” na każde zawołanie. Drwal tylko rąbie drewno. Cieśla nadaje mu charakter, kształt, przeznaczenie. Chodzi o faceta, który potrafi kochać, być wierny, odważny, a jednocześnie mającego swoje słabości. Osobiście twierdzę, że facet staje się mężczyzną, gdy na świecie pojawia się dziecko. O tym też mówi Pismo Święte, gdy zdecydowanie częściej ukazuje nam postawę Józefa po przyjęciu Maryi Brzemiennej. To daje do myślenia – mówi Wiktor Osiadacz ze Skierniewic.
Mimo że św. Józef zdaje się bliższy mężczyznom, nie brakuje też kobiet, które za jego wstawiennictwem proszą o dobrego męża, upraszają potrzebne łaski. Wiele pań w niedzielę 19 marca uczestniczyło w nabożeństwach ku czci swojego patrona, ale także podjęło pielgrzymki, m.in. do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tam też rodziny Domowego Kościoła zawierzały swoje domy, parafie i diecezje. W tym gronie nie zabrakło przedstawicieli z diecezji łowickiej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się