– Młodość przemija, ale świętość cały czas czeka na każdego z nas. I naszym zadaniem jest do niej dążyć – mówił bp Andrzej F. Dziuba.
To w nawiązaniu do hasła tegorocznej OWR: „Młodość, świętość – wczoraj, dziś i jutro”. W diecezji łowickiej co roku grupa uczniów ze szkół podstawowych w regionie przystępuje do Olimpiady Wiedzy Religijnej. Najpierw na poziomie szkolnym, później diecezjalnym, by na końcu wyłonić finalistów diecezji. Tegoroczna to już 28. edycja OWR. W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu 15 marca 50 uczniów klas V–VIII szkół podstawowych z diecezji wzięło udział w teście. W tym roku skupiali się na młodości i świętości w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, nauczanie św. Jana Pawła II i postawę m.in. bł. Piotra Jerzego Frassatiego.
Uczniowie biorący udział w diecezjalnym etapie OWR pochodzą ze wszystkich dekanatów diecezji. Jej ordynariusz, a także odpowiedzialny za przygotowanie i przebieg OWR ks. Tomasz Jackowski, dziekan i proboszcz parafii w Krośniewicach, zwrócili podczas finałowego etapu uwagę na rolę katechetów nie tylko w przygotowaniu do egzaminu, ale przede wszystkim w zachęcaniu i rozpalaniu zainteresowania religią, nauką Kościoła. – To wasza olbrzymia zasługa, że dziś do egzaminu przystępuje 50 uczniów – a wiemy, że we wcześniejszych etapach było ich więcej. Po pandemii nie jest łatwo zachęcić uczniów do aktywności, konkursów, wyzwań. Wam się to udaje, mimo że często religia uważana jest za przedmiot dodatkowy – mówił ks. Jackowski.
Uczniowie przyznają, że przygotowując się do OWR, rzeczywiście nie tylko zgłębiają wiedzę o religii, pewnych wydarzeniach, książkach czy świętych, ale też pogłębiają swoją wiarę. Nie ukrywają, że wiele zawdzięczają swoim katechetom, ale także rodzicom i znajomym, którzy podzielają podobne wartości. – Podczas przygotowań do OWR bardzo pomógł nam ks. Michał Szkupiński. Ma niesamowitą pamięć do szczegółów i też bardzo szczegółowo pytał nas z literatury, którą mieliśmy przeczytać. W tym o homilię św. Jana Pawła II, wygłoszoną w Łowiczu w czerwcu 1999 r. I nawet w drodze do seminarium dopytywał nas z Drugiego Listu do Tymoteusza, a pytanie akurat z tego zagadnienia pojawiło się na teście – mówi Wiktor Machałowski z parafii w Białej Rawskiej.
– Religia jest ważnym przedmiotem, a mądrość, wiedza, doświadczenie naszych rodziców, kapłanów, katechetów są naprawdę przydatne nie tylko w szkole, ale i w życiu codziennym – dodaje. Etap diecezjalny i zagadnienia z nim związane zbiegły się z czasem podważania świętości Jana Pawła II. Młodzi doskonale wiedzą, na czym polegają kontrowersje, mają świadomość atakowania i obrażania Kościoła, żartów, które pojawiają się w internecie. – Niektóre są nawet zabawne, ale jako młodzi katolicy chyba powinniśmy wymagać od siebie więcej. Nieco wyższego poziomu niż nabijanie się ze śpiewania „Barki” o 21.37, dodawania żółtego koloru do wszelkich obrazków [w nawiązaniu do jednego z portretów Jana Pawła II – przyp. red.]. Myślę, że nasze stanowisko – ludzi młodych i wierzących – jest jasne. Nie będziemy umniejszać świętości papieża Polaka, bo nie taka jest nasza rola, zadanie. Obyśmy w części wypełniali jego przesłania, prośby względem nas, a będzie to wystarczające świadectwo – mówi Piotr, ósmoklasista. W tegorocznym teście było wiele odniesień do homilii Jana Pawła II, wygłoszonych podczas pielgrzymki do Łowicza, czy przemówienia do jezuitów w kościele św. Andrzeja na Kwirynale przy grobie św. Stanisława Kostki. Test trwał godzinę i wyłonił trzech najlepszych uczniów. Są nimi: Maria Dąbrowska, Aleksandra Rosińska (Skierniewice) i Piotr Stankiewicz (Rawa Mazowiecka). Laureaci we wtorek 21 marca odebrali puchary i inne nagrody z rąk bp. Dziuby.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się