Rodzina to podstawa

W kinoteatrze Polonez w Skierniewicach trwa XVII Sympozjum "Dar Życia". Ponad 100 osób uczestniczy w prelekcjach dotyczących Kościoła Chrystusowego, rodziny, miłości, świętości i dążenia do niej we wspólnocie.

Pierwszym prelegentem jest Michał Czerwiński, prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej w Warszawie, psychopedagog, mediator, terapeuta, trener. Ma wieloletnie doświadczenie pracy z parami jako mediator oraz indywidualnej pracy terapeutycznej. Realizuje i prowadzi różne programy profilaktyczne oraz warsztaty psychoedukacyjne. Prywatnie mąż i ojciec trzech dorastających synów.

W czasie prelekcji przedstawia pragnienia dzisiejszej młodzieży w oparciu o wybrane wyniki badań IPZ. Wspomniane badania dotyczą m.in. zdania młodych o zawieraniu związków małżeńskich, zakładaniu rodziny.

Rodzina to podstawa   Sympozjum odbywa się w kinoteatrze Polonez w Skierniewicach. Magdalena Gorożankin /Foto Gość

- Po pandemii chęć zakładania rodziny znacznie się zmniejszyła. Przed pandemią ponad 40 proc. młodzieży zdecydowanie chciało mieć dzieci. W czasie pandemii chęć spadła do 34 proc. u dziewcząt i 29 proc. u chłopców. Instytut zbadał także cele życiowe młodzieży. 56 proc. ankietowanych wskazało, że jest to trwała miłość, przyjaźń. I jest to też zgodne z badaniami CBOS. Niewiele ponad 20 proc. wskazało szczęśliwe życie - przedstawiał prelegent.

W ramach konferencji M. Czerwiński poruszył także kwestie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży przed i po pandemii. Nawiązał do postaw wiary i jej wpływu na życiowe wybory. Wskazał na czynniki chroniące, m.in. na prawidłowe relacje z ojcem rodziny, które mają wpływ na m.in. późniejsze rozpoczęcie inicjacji seksualnej, brak potrzeby sięgania po używki.

Ku zaskoczeniu słuchaczy, okazało się, że największy czynnik chroniący przed zachowaniami ryzykownymi, problemowymi w rodzinie ma... babcia. - Prawidłowa, dobra, stabilna, silna relacja z babcią ma kojący wpływ we wszelkich konfliktach rodzinnych, jest pomocą w poznawaniu świata. Tak więc, drogie babcie, macie wielkie znaczenie w wychowaniu dzieci - mówił.

Michał Czerwiński zaprezentował również narzędzia pomocne w rozwoju, utwierdzaniu tożsamości, szukaniu i pogłębianiu wspólnych wartości dzieci i młodzieży, a także realizacji ich marzeń, planów i oczekiwań. Do takich narzędzi należą m.in. program "Archipelag skarbów", a także darmowa aplikacja "Narzędziownik".

Prelegent zostawił także konkretne rady, wskazówki dla rodziców, na co zwrócić uwagę w wychowaniu dorastających dzieci, w zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa, obecności i byciu towarzyszem.

Trwają kolejne prelekcje i rozmowy. Sympozjum zakończy się seansem filmu "Opiekun" o 13.00 - wstęp jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..