Nowy numer 22/2023 Archiwum

"Requiem" Giuseppe Verdiego 4 kwietnia w łowickiej katedrze

Muzycy Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpią 4 kwietnia o godz. 19:00 w bazylice katedralnej w Łowiczu z koncertem „Requiem” Giuseppe Verdiego. Wydarzenie zainauguruje nowy cykl "Z operą przez łódzkie" realizowany przez samorząd województwa łódzkiego.

W sobotę 25 marca przed łowicką katedrą odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi "Z operą w łódzkie", w której wzięli udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jego zastępca ds. artystycznych Rafał Janiak oraz starosta łowicki Marcin Kosiorek.

W szczególny nastrój Wielkiego Tygodnia wprowadzi mieszkańców Łowicza i gości wyjątkowy Koncert Wielkopostny. „Requiem” Giuseppe Verdiego w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu wykonają artyści Teatru Wielkiego w Łodzi. Soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka wystąpią w Łowiczu w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Będzie to pierwszy z zaplanowanego cyklu koncertów ,,Z operą przez łódzkie”, z którymi Teatr Wielki wyrusza w tym roku w region. Jest to nowa inicjatywa marszałka Grzegorza Schreibera. – Chcemy, aby te dokonania, nad którymi pracujemy na miejscu, w naszych jednostkach kulturalnych, w tym przypadku w Teatrze Wielkim, i które możemy pokazywać na co dzień w Łodzi, trafiały do miejsc takich jak Łowicz. Jest to zaproszenie otwarte dla wszystkich mieszkańców województwa – podkreślał marszałek Schreiber.

Marszałek Grzegorz Schreiber przyznał, że nowa inicjatywa województwa łódzkiego zmierza do tego, aby wysoka sztuka trafiła do mniejszych miejscowości w regionie.   Marszałek Grzegorz Schreiber przyznał, że nowa inicjatywa województwa łódzkiego zmierza do tego, aby wysoka sztuka trafiła do mniejszych miejscowości w regionie.
Tomasz Grala

– Bardzo się cieszymy, ze możemy zainaugurować nasz nowy cykl w tej pięknej świątyni – katedrze łowickiej. Zabrzmi tu jedno z najwspanialszych dzieł oratoryjnych. Teatr Wielki w Łodzi jest teatrem operowym i dzieło Verdiego doskonale współgra z naszą twórczością. Na pewno doskonale wpisze się ono w czas duchowych przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy – mówił dyrektor Nałęcz-Niesiołowski

Giuseppe Verdi to kompozytor kilkudziesięciu oper w tym tak popularnych i uznanych jak „Traviata”, „Aida”, „Rigoletto” czy „Trubadur”. Jego „Requiem”, mimo, że wyrosło na gruncie chrześcijańskich idei i symboli, nie jest typową Mszą żałobną w liturgicznym rozumieniu. Utwór powstał spontanicznie, jest wyrazem żalu po śmierci przyjaciela, smutku tak wielkiego, że Verdi nie był w stanie uczestniczyć w pogrzebie poety. Temu przejmującemu poczuciu pustki „Requiem” zawdzięcza intensywną siłę oddziaływania na słuchacza, a szczerość emocji, jakie towarzyszyły kompozytorowi podczas tworzenia do dziś możemy usłyszeć w każdym takcie zagranym przez orkiestrę i w każdej zaśpiewanej nucie.

Brahms uznał kompozycję Verdiego za dzieło geniusza, warto więc posłuchać i choć na chwilę oddać się refleksji, zwłaszcza że wstęp na koncert jest wolny.

"Requiem" Giuseppe Verdiego 4 kwietnia w łowickiej katedrze

Dyrektor do spraw artystycznych Rafał Janiak, który poprowadził koncert zapewniał, że będzie to wydarzenie bez precedensu. – "Requiem" to utwór wyjątkowy, niezwykły, absolutnie monumentalny. Niektórzy mówią, że to najlepsza opera Giuseppe Verdiego, chociaż jest to Msza żałobna – mówił Janiak.

,,Z operą przez łódzkie”  to nowy cykl koncertów, z którymi Teatr Wielki rusza w region. Opera i operetka, arie, pieśni i piosenki, ballady i utwory mające swoje źródła w folklorze… Z humorem i bardziej poważnie – artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zawitają do różnych miast w województwie łódzkim, prezentując to, co potrafią najlepiej.

Warto wspomnieć, że nie są to jedyne propozycje, z jakimi w łódzkie wychodzą instytucje kultury. "Wojewódzkie Jaracza Wędrówki" to projekt Teatru im. Jaracza dedykowany mieszkańcom województwa, którzy mogą oglądać wybrane przedstawienia z repertuaru teatru w ośrodkach kultury na miejscu, bez potrzeby przyjeżdżania do stolicy województwa. Po ubiegłorocznym sukcesie, w tym roku również  mamy do czynienia z kolejną porcją wrażeń teatralnych. Już 30 marca o godz. 19:00 – sztukę "Szklana menażeria" będą mogli zobaczyć mieszkańcy Skierniewic w Centrum Kultury i Sztuki.

– Obserwujemy, że spektakle i przedstawienia poza murami instytucji mają specyficzny klimat, energię, która przyciąga rzesze widzów – podkreślał marszałek.

Filharmonia Łódzka już przygotowuje się do tegorocznej 24. edycji Festiwalu Kolory Polski. W tym roku planowanych jest 10 koncertów, głównie w niedziele w różnych miejscach w województwie. Rozpoczynamy 24 czerwca sceną plenerową przed pałacem w Nieborowie w powiecie łowickim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast