Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy i Strażniczki Polski, rozpocznie się w mieście 14, a zakończy 20 maja.
Madonna do Żyrardowa zawita nie po raz pierwszy. Wcześniej jedną noc spędziła w parafii Matki Bożej Pocieszenia. Wówczas zaistniała potrzeba „przenocowania” obrazu. Gościnności Strażniczce Polski udzielił ks. Adam Bednarczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia.
Obraz Matki Bożej Łaskawej to łaskami słynący wizerunek Madonny patronującej Warszawie, która przedstawiona jest na nim w różowej sukience, niebieskim płaszczu, z rozłożonymi szeroko rękoma. W dłoniach trzyma połamane strzały. Obraz znajduje się na Starym Rynku, w kościele ojców jezuitów i jest kopią obrazu z Faenzy we Włoszech. Kopię wykonał nieznany warszawski artysta na zamówienie rektora pierwszego konwentu pijarów na ziemiach polskich ks. Hiacynta Orsellego, z przeznaczeniem na ołtarz pijarskiego kościoła przy ul. Długiej. 24 marca 1651 r. w obecności nuncjusza papieskiego abp. Jana de Torresa został uroczyście wprowadzony do świątyni i ukazany ludowi Warszawy. Nuncjusz odczytał bullę papieża Innocentego X, ustanawiającą święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja. W 1662 r. ówczesne władze miasta wobec szerzącej się zarazy zarządziły szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii stosowną uchwałą ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy. Jednocześnie powierzono Jej opiekę nie tylko nad stolicą, lecz także nad całym Królestwem Polskim. Na mocy papieskiego dekretu z 1968 r. ustanowiono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy, a w 1970 r. Stolica Apostolska zatwierdziła uroczyście tytuł Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Dla ożywienia i upowszechnienia kultu 7 października 1973 r. kard. Stefan Wyszyński uroczyście ukoronował obraz papieskimi koronami. W tym roku przypada 50. rocznica tego wydarzenia. W 2022 r., podczas pandemii, wizerunek Madonny rozpoczął peregrynację po Polsce.
W Żyrardowie Madonna zatrzyma się nie – jak to zwykle bywa – w jednej, ale w trzech świątyniach. Inicjatorem sprowadzenia obrazu do Żyrardowa jest Robert Kaczorowski. Mężczyzna z cudownym wizerunkiem pierwszy raz zetknął się podczas nocnej pielgrzymki z Miedniewic do Niepokalanowa. Później kilkakrotnie z Nią się spotykał. – Maryja jest dla mnie bardzo ważną osobą. Wierzę, że to Ona uratowała mi życie, wyprowadzając mnie z poślizgu, w jaki wpadłem autem. Stąd moje nabożeństwo do Niej i starania, by przybyła do mojego miasta – opowiada pan Robert. Prośbę mężczyzny poparli miejscowi kapłani.
Uroczyste powitanie Madonny w obrazie Matki Bożej Łaskawej nastąpi w Żyrardowie w niedzielę 14 maja o godz. 8.30 w kościele farnym Matki Bożej Pocieszenia. Pół godziny później w świątyni zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Madonna zostanie w parafii przez dwa dni. W poniedziałek o godz. 19 wyruszy do parafii Świętych Cyryla i Metodego, gdzie wierni po powitaniu obrazu wysłuchają konferencji Ewy Storożyńskiej o tym „Jak Maryja uratowała Polskę”. 17 maja Maryja, po pożegnaniu w salezjańskiej parafii, przejdzie ulicami Żyrardowa do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Uroczyste pożegnanie obrazu nastąpi 20 maja w południe.