Rekord województwa łódzkiego w sianiu łąki kwietnej

W środę 10 maja województwo łódzkie - w szczególności mieszkańcy powiatu łowickiego - ustanowili rekord Polski w sianiu łąki kwietniej. Jednocześnie 393 osoby zasiały ponad 80 rodzajów kwiatów, które już za ok. 2 miesiące będą cieszyć oko, staną się przestrzenią dla pszczół i będą sprzyjać środowisku.

Dzieci, młodzież oraz seniorzy wzięli udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym sianiu łąki kwietnej. Stało się to w Walewicach na terenie zespołu parkowo-pałacowego, który przy tej okazji marszałek Grzegorz Schreiber wyróżnił tytułem, certyfikatem i statuetką „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Certyfikat odebrali Grzegorz Fijałkowski oraz Krzysztof Ogórek, prezes oraz członek zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego, która to spółka jest właścicielem kompleksu w Walewicach.

Kwietne dywany wzrosną za ok. 2 miesiące. Dziś mieszkańcy powiatu łowickiego, województwa łódzkiego i zaproszeni goście jednocześnie - na sygnał sędziego Biura Rekordów - wysiali specjalną mieszankę ok. 80 nasion roślin wieloletnich i jednorocznych na powierzchni 500 mkw. 

Łąkę kwietną wysiały jednocześnie 393 osoby.   Łąkę kwietną wysiały jednocześnie 393 osoby.
UMWŁ

- Zapoczątkowaliśmy miejsce dla dzikich zapylaczy, dla dzikich pszczół, ale i dla wielu owadów - mówi Karolina Nawrot, prezes fundacji „Kwietna”, partnera akcji. - Łąki kwietne są pochwałą „leniwego ogrodnictwa”, bo nie wymagają koszenia, ale za to cieszą oko i węch, a przede wszystkich są bardzo pożyteczne dla środowiska - dodała. 

Rekord cieszy sam w sobie, jednak zdecydowanie bardziej zadowala frekwencja i zaangażowanie mieszkańców w tę inicjatywę. - Robi wrażenie, jak tyle osób jednocześnie podejmuje zadanie i robi to z uśmiechem na twarzy, z zaangażowaniem i w jednym celu. Dzieciaki nauczą się, że o każdą roślinę trzeba dbać. Starsi czują, że coś od nich zależy, a seniorzy wspominają, jak po takich łąkach ganiali się w dzieciństwie. Mega fajna akcja. Oby więcej takich. Niekoniecznie dla rekordu, ale bardziej dla integracji, zaangażowania społecznego no i dla zdrowia - mówi Marika Ślusarczyk, mieszkanka Zdun.

W akcji udział wzięli uczniowie łowickich szkół, młodzi i starsi uczestnicy.   W akcji udział wzięli uczniowie łowickich szkół, młodzi i starsi uczestnicy.
UMWŁ

Akcja pożyteczna, a przyjemności dodaje fakt ustanowienia rekordu Polski. - Mamy ten certyfikat, co oznacza, że wzięliśmy udział w absolutnie historycznym zdarzeniu. Jestem dumny, że mogłem z wami tutaj siać tę łąkę i mamy rekord Polski, osiągnięty tu, w Walewicach – mówił marszałek Grzegorz Schreiber, odbierając potwierdzenie ustanowienia rekordu i jednocześnie dziękując wszystkim biorącym udział w tej akcji. - Jesteście fantastyczną drużyną! - dodaje.

Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..