Noc Muzeów w regionie

W tym roku po raz 18. muzea w Europie otworzyły drzwi do instytucji, bramy do ogrodów i uruchomiły linki do interaktywnych - internetowych nowości. 13 maja - w dniu wydarzenia - na mieszkańców i turystów czekała moc atrakcji w Bolimowie, Żyrardowie, Sochaczewie, Kutnie i Łowiczu.

Europejska Noc Muzeów to inicjatywa, do której od lat dołączają instytucje historyczne w regionie między Łodzią a Warszawą. Choć w nazwie zakłada drzwi otwarte tylko jednej instytucji, od lat jest okazja do nocnego zwiedzania wielu obiektów historii i kultury w miastach i miejscowościach.

Tak było m.in. w Bolimowie, gdzie Stowarzyszenie "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej" do organizacji nocy zaprosiła Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Ochotniczą Straż Pożarną, warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich, warsztat kowalski Edwarda Buczka, a nawet parafię Świętej Trójcy.

Noc Muzeów w regionie   W Bolimowie rekonstruktorzy zadbali o widowiskowe atrakcje. Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Ciekawą trasę zaproponowało także miasto Żyrardów. Tu mieszkańcy i turyści mieli okazję zapoznać się z życiem i twórczością Pawła Hulki-Laskowskiego, odpocząć w jego gabinecie, by później ruszyć do Muzeum Lniarstwa im. F. de Girarda. Tam zobaczyć, jak produkowano tkaniny słynne na całym świecie, poznać historię szpularek i żywą atrakcję Industrialnej Zagrody - wielbłądy, lamy i inne zwierzęta, które z ogromnym szacunkiem traktują żyrardowski obiekt.

Noc Muzeów w regionie   W Żyrardowie zadbano także o dodatkowe atrakcje, m.in. teatr tańca i ognia, tym samym zapowiadając kolejne kulturalne wydarzenia. Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Muzeum w Łowiczu licznie przyjęło gości, którzy mieli okazję zobaczyć wystawę "KULminacje - najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum KUL" autorstwa Łódzkiego Domu Kultury. Wystawa prezentuje polskie malarstwo, rysunek, akwarelę, grafikę przełomu XIX i XX wieku. Uzupełniają je przykłady europejskiego malarstwa i grafiki z XVII i XVIII wieku. Ważną część ekspozycji stanowią również liczne wyroby rzemiosła artystycznego - głównie porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

W przebieg wydarzenia zaangażowani byli przewodnicy Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej, a także uczniowie szkoły muzycznej, którzy zagrali koncert w barkowej sali placówki.

Noc Muzeów w regionie   Noc Muzeów to także okazja do licznych warsztatów podtrzymujących tradycje i historię regionu. Muzeum w Łowiczu

W kolejne weekendy maja i czerwca kolejne instytucje będą bezpłatnie dostępne w wieczornych godzinach, by mieszkańcy mogli skorzystać z oferty, zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi wystawami i tym, co na stałe dostępne jest w muzeach. Do skorzystania z oferty zaprasza m.in. Muzeum Historyczne Skierniewic, a także jednostka w Nieborowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..