Nowy numer 38/2023 Archiwum

Poświęcenie skrzydła szpitala ojców bonifratrów

W środę 14 czerwca w Łodzi poświęcono i oddano do użytku Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych jednego z najnowocześniejszych centrów leczenia nowotworów w Polsce, które powstało przy szpitalu ojców bonifratrów im. św. Jana Bożego w Łodzi.

Nowe, liczące 1400 m kw. skrzydło zapewni pacjentom w ramach kontraktu z NFZ kompleksową opiekę onkologiczną - od diagnostyki po leczenie, więcej zabiegów, najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w nim mieścić się Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Onkologii Klinicznej oraz Chemioterapii, Centralna Sterylizatornia. Rozbudowa objęła także istniejący budynek, dzięki czemu przybyła nowa sala operacyjna, dwukrotnie powiększono salę wybudzeń, wzrosła liczba łóżek w szpitalu, rozbudowano Oddział Opieki Paliatywnej.

- Inwestycja umożliwi nam wdrożenie nowych procedur zabiegowych, co zdecydowanie skróci czas hospitalizacji, a tym samym ułatwi dostęp do oferowanych przez nas świadczeń medycznych - tłumaczył Mateusz Kuzdak, prezes Szpitala Zakonu Bonifratrów w Łodzi.

Przed poświęceniem nowego skrzydła w sanktuarium szpitalnym Matki Bożej Uzdrowienia Chorych została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski.

Poświęcenie skrzydła szpitala ojców bonifratrów   Poświęcenie obiektu poprzedziła Msza św. ks. Paweł Kłys

- Eucharystia - jak zauważył we wprowadzeniu do uroczystości br. Franciszek Salezy Chmiel - jest dziękczynieniem Bogu i ludziom za to kolejne nowe dzieło, jakie udało się zrealizować, które będzie służyło mieszkańcom nie tylko Łodzi, ale całego województwa - podkreślił prowincjał bonifratrów.

W homilii bp Pękalski zauważył, że słowo "posługiwanie" - służba - ma w języku polskim synonimy: apostolstwo, cel życia, misja, posłannictwo, powołanie, oddanie, poświęcenie, zaangażowanie. W języku greckim zaś na określenie służby i działań na rzecz ludu używano słowa "liturgia". Można więc powiedzieć, że wszelkie formy niesienia pomocy innym są sprawowaniem szczególnej, specjalnej liturgii - mówił hierarcha.

Kaznodzieja przywołał także postać i słowa św. Ojca Pio, wypowiedziane do lekarzy podczas otwarciu Domu Ulgi w Cierpieniu, który powstał z jego inicjatywy. - "Kiedy podajcie lekarstwa waszym chorym, zwłaszcza dzieciom, dodawajcie zawsze kilka kropel miłości". Te słowa Ojca Pio pragnę dedykować wszystkim twórcom i pracownikom Centrum Diagnostyki Leczenia Chorób Onkologicznych na czele z ojcami bonifratrami, którzy zgodnie ze swoim charyzmatem od tylu już lat w tutejszym Szpitalu św. Jana Bożego i sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zawsze z wielkim oddaniem czynią chorym tak wiele dobra, sprawując piękną liturgię - mówił bp Pękalski.

Po Eucharystii na placu przed nowym budynkiem odbyła się część oficjalna, w czasie której dyrektor placówki przybliżył historię szpitala oraz etapy powstawania nowego skrzydła z oddziałem onkologicznym.

Przed poświęceniem obiektu odsłonięto obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który zawisł przy wejściu do nowego budynku. - Wizerunek, który przez wiele lat zdobił ściany watykańskiej sypialni św. Jana Pawła II, został podarowany bonifratrom przez papieża Benedykta XVI. Przekazał go br. Eligiusz Mucha OH, który pełnił posługę papieskiego pielęgniarza. To on, otrzymawszy obraz, z potrzeby serca przekazał ten nieoceniony dar do nowo powstałego budynku szpitala w Łodzi - mówi br. Ambroży, przełożony łódzkiego konwentu.

Poświęcenie skrzydła szpitala ojców bonifratrów   Na oddziale onkologii zawisł wizerunek, przed którym wiele lat modlił się św. Jan Paweł II. ks. Paweł Kłys Poświęcenie skrzydła szpitala ojców bonifratrów   Nowe skrzydło poświęcił bp Ireneusz Pękalski. ks. Paweł Kłys

Warto wspomnieć, że bonifratrzy, którzy są właścicielami szpitala, przyjechali do Łodzi w 1924 roku. Cztery lata później zaczęli wznosić duży, nowoczesny budynek szpitalny na 300 łóżek i w nieco ponad rok wybudowali pierwsze skrzydło. Cały szpital był gotowy do użytku w 1939 roku. Wybuch wojny nie pozwolił na jego uruchomienie. Po wkroczeniu do Łodzi Niemców szpital został przez nich przejęty. Bonifratrzy nie odzyskali go po wojnie, ponieważ został on znacjonalizowany i przejęty przez miasto. Do zakonu wrócił dopiero 1 stycznia 2000 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast