Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tum. Europejski Zjazd Rycerstwa

Ponad 100 wojów i tysiące miłośników średniowiecza wzięło udział w Europejskim Zjeździe Rycerstwa. Walki rycerskie, turniej łuczniczy i ekspozycja uzbrojenia - na dwa dni podłęczycki Tum przeniósł się w wieki średnie.

Zjazd trwał dwa dni - 17 i 18 czerwca. W otoczeniu historycznego grodziska w Tumie koło Łęczycy przez całą sobotę i niedzielę można było się przenieść do średniowiecznej wioski, wczuć się w atmosferę tamtych czasów, wziąć udział w turnieju łuczniczym, zobaczyć walki rycerskie, obejrzeć dawne uzbrojenie czy dawne rzemiosła.

Tum. Europejski Zjazd Rycerstwa   Rycerze opanowali Tum. Archiwum województwa łódzkiego

W niedzielę po Mszy św. w archikolegiacie NMP i św. Aleksego, której przewodniczył i homilię wygłosił dziekan ks. Sławomir Sobierajski, na teren grodziska przeszedł barwny korowód, by zwiedzić najstarszy element średniowiecznej Łęczycy, perłę romańskich zabytków w Łódzkiem.

Tum. Europejski Zjazd Rycerstwa   W niedzielę w Eucharystii i zjeździe uczestniczył marszałek Grzegorz Schreiber. Archiwum województwa łódzkiego

- Wydobyliśmy praktycznie spod ziemi to grodzisko, dosłownie i w przenośni - mówił marszałek Grzegorz Schreiber, inicjator wydarzenia. - To niezwykle ważny element symbolu polskości w naszym województwie. Europejski Zjazd Rycerski służy promocji tego miejsca, dzięki niemu możemy trafić do mieszkańców całego Łódzkiego z informacją, że warto tu przyjechać, spędzić czas i w pewnym sensie dotknąć historii - dodał.

Zjazdowi towarzyszył piknik "Piknikowo i Sportowo, Aktywnie i Zdrowo z Województwem Łódzkim". Rozegrano turnieje sportowe, a dzieci bawiły się na gigantycznych dmuchańcach. Koła gospodyń wiejskich zmierzyły się "na smaki" w Bitwie Regionów. Zwycięzcą zostało KGW w Świnicach Warckich. Natomiast turniej siatkówki zakończył się triumfem drużyny z Parzęczewa.

Wydarzenie zakończyły koncerty. Gwiazdą wieczoru był zespół Sound'n'Grace.

Warto wspomnieć, że zakończona w ubiegłym roku rekonstrukcja XIII-wiecznego grodziska to wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Łęczycy, realizowany pod nazwą "Tum - perła romańskiego szlaku na ziemi łęczyckiej". Kosztowała prawie 12 mln zł, z czego ponad 7 mln zł stanowiło wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy