Nowy numer 17/2024 Archiwum

Małżonkowie z Głuchowa w zakonie

Zamiast zbroi noszą płaszcze z jerozolimskim krzyżem i birety, kobiety - koronkowe woale. Ich mieczem jest modlitwa. To nie rekonstruktorzy, ale prawdziwi rycerze, którzy od wieków chronią i wspierają Grób Pański w Jerozolimie. Wśród nowych członków są nasi diecezjanie.

Historia Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu (OESSH) sięga 1099 r. i pierwszej wyprawy krzyżowej. Wówczas Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych, aby opiekowali się Świętym Grobem w Jerozolimie. Dziś podstawowym zadaniem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie. Od końca XIX w. przyjmowane są do niego również kobiety.

W Polsce zakon liczy ponad 350 członków, wśród których są m.in. bp Andrzej F. Dziuba, w randze komandora z gwiazdą, łowiczanin Jacek Rutkowski, także komandor z gwiazdą, oraz ks. Grzegorz Gołąb.

W tym roku w katedrze Świętych Janów w Toruniu do Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie przyjęto 35 nowych członków. W gronie tym znaleźli się małżonkowie Zofia i Witold Paciepnikowie z Głuchowa. Mianował ich metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. Podczas Eucharystii kandydaci złożyli śluby i otrzymali insygnia zakonne – krzyż oraz płaszcz zakonu.

– Bardzo się cieszę, że diecezja wzbogaciła się o dwóch nowych członków. Moja radość jest tym większa, że w przypadku pani Zofii byłem osobą poręczającą. Jej zainteresowanie zakonem zrodziło się podczas wspólnej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Ja wówczas pielgrzymowałem tam, by dziękować za przyjęcie mnie do grona rycerzy. Cieszę się, że stałem się wówczas świadkiem i inspiracją do tego, by ona rozpoczęła formację. Zosia poprzez swoją postawę i rozmowy zainspirowała swojego męża – mówi ks. Gołąb.

– Wstąpienie do zakonu zmieniło w naszym życiu bardzo wiele. Zmieniło nasze priorytety, naszą optykę, spojrzenie na drugiego człowieka. Formacja przygotowująca nas do wstąpienia spowodowała, że inaczej spostrzegliśmy Ziemię Świętą. Mąż jest bardzo zaangażowany. O Ziemi Świętej opowiadamy w naszym środowisku. Odkryliśmy chrześcijaństwo jako łączność z ojczyzną Jezusa. To centrum duchowe, które jest żywe. Będąc niejako ambasadorami Ziemi Świętej, zachęcamy naszych parafian, znajomych do zamawiania Mszy św., które tam, w Jerozolimie, są odprawiane. W ten sposób wspieramy też tamto miejsce, w którym wszystko się zaczęło – wyznała Z. Paciepnik.

Warto wspomnieć, że Polska została podzielona na 4 prowincje, w których są metropolie. Diecezja łowicka z archidiecezją łódzką tworzą jedną metropolię. Od tego roku w metropolii będą odbywały się cykliczne spotkania formacyjne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy