Grand Prix dla medyków

W Łowiczu po raz piąty odbył się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. Jak czytamy na stronie festiwalu: "Mikołaj Zieleński, kompozytor łączący elementy renesansowej polichóralności oraz barokowej monodii akompaniowanej od około 1608 roku był organistą oraz dyrygentem kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu. Przypuszczalnie dzięki jego wsparciu w 1611 roku wydał w Wenecji w drukarni Jacoba Vincentiusa dwa zbiory utworów kościelnych: »Offertoria totius anni« oraz »Communiones totius anni«".

Organizatorem festiwalu było Łowickie Towarzystwo Muzyczne im. Mikołaja Zieleńskiego. Pomysłodawcą zaś i dyrektorem artystycznym - prof. Jerzy Rachubiński, który w tym roku, mimo problemów zdrowotnych, ku radości wielu osób przybył do Łowicza. Przesłuchania trwające kilka godzin odbyły się w sali barokowej Muzeum w Łowiczu. W przesłuchaniach wzięło udział 11 zespołów z całej Polski. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: przewodnicząca prof. Anna Domańska, prof. Elżbieta Wtorkowska i prof. Wiesław Delimat.

Rozdanie nagród odbyło się w bazylice katedralnej po Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, a o oprawę muzyczną zadbały chóry biorące udział w festiwalu. Na progu Eucharystii wszystkie zespoły wykonały wspólnie "Gaude Mater Polonia", zaś po rozdaniu nagród - Apel Jasnogórski.

Przewodnicząca jury dziękowała wszystkim za udział i pasję. - Muzyka ma to do siebie, że może przemawiać do duszy i serca jednocześnie. To sztuka, która łączy ludzi i tworzy harmonię nie tylko w dźwiękach, ale także w międzyludzkich relacjach. Dzisiejszy konkurs to wyjątkowa okazja, aby podziwiać i doceniać pracę i pasję każdego z uczestniczących zespołów. Pragnę podziękować wszystkim chórom, które podjęły wyzwanie i stanęły na chóralnej scenie. Wasza obecność i zaangażowanie są dowodem na to, że muzyka jest żywa i inspirująca zawsze. Wasz trud jest godny podziwu - mówiła prof. Domańska. - Jako jury mamy zadanie ocenić wasze występy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest przekazać cały sens i emocje w jednym krótkim, kilkunastominutowym występie. Dlatego pamiętajcie, że każdy z was jest już zwycięzcą, bo dzieliliście się swoją pasją i twórczością. Ocena każdego zespołu była niezwykle trudnym zadaniem. Każdy pokazał, że ma coś niezwykłego do zaoferowania, a różnice między stylami, interpretacjami sprawiły, że konkurs był jeszcze bardziej interesujący - dodała.

Nagrodę Grand Prix V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej otrzymał Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego, dyrygowany przez Błażeja Połoma. Dyrygent otrzymał także nagrodę prof. Jerzego Rachubińskiego dla najlepszego dyrygenta.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy w Łowiczu wystąpić przed publicznością i gronem jurorskim. Zdobyć Grand Prix to dla nas duże wyróżnienie. Zresztą to nie tylko wyróżnienie, ale i zachęta, by to, co robimy, robić jeszcze lepiej. Mamy nadzieję, że nadal będziemy się rozwijać i podążać drogą muzyki - mówił B. Połom.

W kategorii chóry mieszane złoty dyplom otrzymał Poznański Chór Kameralny "Fermata" przy Uniwersytecie Artystycznym pod dyrekcją Mateusza Sibilskiego. W kategorii chóry jednorodne złoty dyplom otrzymały dwa chóry - Grodziski Chór "Bogoria", prowadzony przez Marcina Ł. Mazura, i Łódzki Chór Żeński "Eufemia" pod batutą Michała Jana Barańskiego. W kategorii zespoły wokalne jury przyznało srebrny dyplom Voces Sine Terminis z Poznania. Ci ostatni otrzymali także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Mikołaja Zieleńskiego, ufundowaną przez bp. Andrzeja F. Dziubę.


Więcej w 45. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 12 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..