Nowy numer 48/2023 Archiwum

Order dla sióstr

Podczas tegorocznego święta patronalnego dwie siostry zakonne zostały wyróżnione przez bp. Andrzeja F. Dziubę Orderem św. Wiktorii.

Krzyż Świętej Wiktorii dla duchownych i świeckich za zasługi dla Kościoła Łowickiego – Pro Ecclesiae Lovicensis został ustanowiony w 2004 przez pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika.

Odznaczenie jest w kształcie krzyża zakończonego treflami wypełnionymi czerwoną emalią. W sercu orderu na białym tle znajduje się wizerunek św. Wiktorii. Na zwieńczeniu umieszczono monogram SV (Sancte Victorie).

We wspomnienie św. Wiktorii podczas uroczystej Mszy św. Krzyż Świętej Wiktorii otrzymały: s. Teresa Miriam Kurda i s. Anna Sondaj. Życiorysy sióstr przybliżył ks. Rafał Woronowski, sekretarz biskupi.  

Order dla sióstr

Siostra Miriam Teresa Kurda przyszła na świat w rodzinie Karola i Gertrudy w Lublińcu. Tam też została włączona do wspólnoty Kościoła, otrzymując kolejno sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. W rodzinnym domu kiełkowało w niej powołanie do życia zakonnego. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego, 6 sierpnia 1976 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux, które poznała wcześniej dzięki rodzinnym kontaktom. Pierwsze lata formacji zakonnej: czas postulatu i nowicjatu przeżywała w Łodzi, przy ul. Żuczej, gdzie 16 lipca 1978 roku złożyła pierwsze śluby. Profesję wieczystą złożyła 16 lipca 1983 roku w Rzymie w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia. Ukończyła Studium Katechetyczne na Papieskim Wydziale Katechetycznym w Poznaniu, a także studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W dotychczasowym życiu zakonnym podejmowała różne posługi. Była zakrystianką, katechetką, kancelistką, przełożoną domu, ekonomką prowincjalną i przełożoną prowincjalną. Towarzyszyła duchowo młodym siostrom na etapie postulatu. Przez rok służyła swoją pomocą także we wspólnocie w Bordeaux, gdzie jednocześnie robił kurs języka francuskiego, który ukończyła zdobyciem certyfikatu. Od 10 lat pełni posługę w wydziale ekonomicznym Kurii Łowickiej. Jest odpowiedzialna za grupę stowarzyszonych świeckich Świętej Rodziny w Skierniewicach. Regularnie prowadzi dla nich comiesięczne spotkania, dbając o formację w duchu charyzmatu świętorodzinnego. Siostra Miriam odznacza się ogromną miłością do Zgromadzenia i Jego Założyciela ks. Piotra Noailles. Dokłada ogromnych starań, aby Święta Rodzina była znana jak najszerzej, aby przekazać charyzmat kolejnym pokoleniom.

Order dla sióstr

Siostra Anna Sondaj urodziła się 18 lipca 1969 roku w Bolesławcu Śląskim, jako czwarte i ostatnie dziecko Jana i Katarzyny, z domu Szewc. Chrzest przyjęła dnia 24 sierpnia 1969 roku w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźniku.  Po Szkole Podstawowej w 1984 roku rozpoczęła naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Bolesławcu, którą ukończyła w 1987 roku w zawodzie kucharz. Dalszą edukację kontynuowała w Technikum Gastronomicznym w Częstochowie, które ukończyła w 1990 roku uzyskując wykształcenie: technolog kształcenia zbiorowego. 14 września 1987 roku, jako jedna z pierwszych kandydatek wstąpiła do Stowarzyszenia Misjonarek Krwi Chrystusa w Częstochowie. Nowicjat rozpoczęła 16 września 1990 roku w Domu Krwi Chrystusa w Swarzewie. 15 września 1991 roku w Swarzewie złożyła pierwsze przyrzeczenia wierności w Stowarzyszeniu. Definitywne przyrzeczenia wierności złożyła dnia 22 maja 1994 roku w Częstochowie. S. Anna przez wiele lat pełniła rożne funkcję: radnej generalnej, ekonomki generalnej, przełożonej domów i placówek Stowarzyszenia, mistrzyni nowicjatu. W 1992 roku ukończyła Kurs pedagogiczny w charakterze wykładowcy, instruktora praktycznej nauki zawodu. W 1997 roku ukończyła Prymasowski Instytut Życia Wewnętrznego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, pisząc pracę pt. „Droga do doskonałości według myśli św. Kaspra del Bufalo”.20 kwietnia 2004 roku rozpoczęła posługę w rezydencji bp Andrzeja F. Dziuby, gdzie pracuje do dziś.

– Z wielką wdzięcznością dziś przyjmujemy to zaszczytne wyróżnienie, którego nie czujemy się godne. Niech ono będzie dla nas wyzwaniem do dalszej ofiarnej pracy, a przede wszystkim modlitwy na rzecz naszej diecezji. Św. Wiktorię prosimy, aby wypraszała naszym biskupom, biskupom zaprzyjaźnionym z naszą diecezją, kapłanom, wszystkim osobom życia konsekrowanego, diecezjanom łaskę wierności Chrystusowi i Kościołowi. Niech ona uprasza nam nieustanny wzrost w miłości, nadziei, aby wiara zawsze zwyciężała w naszym życiu – mówiła w katedrze s. Miriam Teresa Kurda.

– Święta Wiktoria jest dla mnie kimś, kto jest wzorem, kto wskazuje drogę, jak podążać za Jezusem. Nie zawsze jest to łatwe. Z jednej strony jest ideał, a z drugiej codzienność, która ściąga w dół. Pomoc świętych jest bardzo ważna. Od lat mam swojego ulubionego patrona św. Józefa. Teraz dołączyła do niego patronka diecezji – wyznała s. Miriam.

Również siostra Anna nie kryła wzruszenia. – Jest to dla mnie zaskoczenie. To, co robię, robię dla Pana. Nie oczekiwałam za to jakiegoś wynagrodzenia, odznaczenia. Otrzymując krzyż, z pomocą św. Wiktorii chcę jeszcze bardziej służyć Bogu i ojczyźnie w Kościele w diecezji wypełniając powierzone mi zadania – powiedziała.

 

Order dla sióstr Order dla sióstr

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy