Podczas tegorocznego święta patronalnego dwie siostry zakonne zostały wyróżnione przez bp. Andrzeja F. Dziubę Orderem św. Wiktorii.
Krzyż Świętej Wiktorii dla duchownych i świeckich za zasługi dla Kościoła Łowickiego – Pro Ecclesiae Lovicensis został ustanowiony w 2004 przez pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika.
Odznaczenie jest w kształcie krzyża zakończonego treflami wypełnionymi czerwoną emalią. W sercu orderu na białym tle znajduje się wizerunek św. Wiktorii. Na zwieńczeniu umieszczono monogram SV (Sancte Victorie).
We wspomnienie św. Wiktorii podczas uroczystej Mszy św. Krzyż Świętej Wiktorii otrzymały: s. Teresa Miriam Kurda i s. Anna Sondaj. Życiorysy sióstr przybliżył ks. Rafał Woronowski, sekretarz biskupi.
Siostra Miriam Teresa Kurda przyszła na świat w rodzinie Karola i Gertrudy w Lublińcu. Tam też została włączona do wspólnoty Kościoła, otrzymując kolejno sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. W rodzinnym domu kiełkowało w niej powołanie do życia zakonnego. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego, 6 sierpnia 1976 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux, które poznała wcześniej dzięki rodzinnym kontaktom. Pierwsze lata formacji zakonnej: czas postulatu i nowicjatu przeżywała w Łodzi, przy ul. Żuczej, gdzie 16 lipca 1978 roku złożyła pierwsze śluby. Profesję wieczystą złożyła 16 lipca 1983 roku w Rzymie w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia. Ukończyła Studium Katechetyczne na Papieskim Wydziale Katechetycznym w Poznaniu, a także studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W dotychczasowym życiu zakonnym podejmowała różne posługi. Była zakrystianką, katechetką, kancelistką, przełożoną domu, ekonomką prowincjalną i przełożoną prowincjalną. Towarzyszyła duchowo młodym siostrom na etapie postulatu. Przez rok służyła swoją pomocą także we wspólnocie w Bordeaux, gdzie jednocześnie robił kurs języka francuskiego, który ukończyła zdobyciem certyfikatu. Od 10 lat pełni posługę w wydziale ekonomicznym Kurii Łowickiej. Jest odpowiedzialna za grupę stowarzyszonych świeckich Świętej Rodziny w Skierniewicach. Regularnie prowadzi dla nich comiesięczne spotkania, dbając o formację w duchu charyzmatu świętorodzinnego. Siostra Miriam odznacza się ogromną miłością do Zgromadzenia i Jego Założyciela ks. Piotra Noailles. Dokłada ogromnych starań, aby Święta Rodzina była znana jak najszerzej, aby przekazać charyzmat kolejnym pokoleniom.
Siostra Anna Sondaj urodziła się 18 lipca 1969 roku w Bolesławcu Śląskim, jako czwarte i ostatnie dziecko Jana i Katarzyny, z domu Szewc. Chrzest przyjęła dnia 24 sierpnia 1969 roku w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźniku. Po Szkole Podstawowej w 1984 roku rozpoczęła naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Bolesławcu, którą ukończyła w 1987 roku w zawodzie kucharz. Dalszą edukację kontynuowała w Technikum Gastronomicznym w Częstochowie, które ukończyła w 1990 roku uzyskując wykształcenie: technolog kształcenia zbiorowego. 14 września 1987 roku, jako jedna z pierwszych kandydatek wstąpiła do Stowarzyszenia Misjonarek Krwi Chrystusa w Częstochowie. Nowicjat rozpoczęła 16 września 1990 roku w Domu Krwi Chrystusa w Swarzewie. 15 września 1991 roku w Swarzewie złożyła pierwsze przyrzeczenia wierności w Stowarzyszeniu. Definitywne przyrzeczenia wierności złożyła dnia 22 maja 1994 roku w Częstochowie. S. Anna przez wiele lat pełniła rożne funkcję: radnej generalnej, ekonomki generalnej, przełożonej domów i placówek Stowarzyszenia, mistrzyni nowicjatu. W 1992 roku ukończyła Kurs pedagogiczny w charakterze wykładowcy, instruktora praktycznej nauki zawodu. W 1997 roku ukończyła Prymasowski Instytut Życia Wewnętrznego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, pisząc pracę pt. „Droga do doskonałości według myśli św. Kaspra del Bufalo”.20 kwietnia 2004 roku rozpoczęła posługę w rezydencji bp Andrzeja F. Dziuby, gdzie pracuje do dziś.
– Z wielką wdzięcznością dziś przyjmujemy to zaszczytne wyróżnienie, którego nie czujemy się godne. Niech ono będzie dla nas wyzwaniem do dalszej ofiarnej pracy, a przede wszystkim modlitwy na rzecz naszej diecezji. Św. Wiktorię prosimy, aby wypraszała naszym biskupom, biskupom zaprzyjaźnionym z naszą diecezją, kapłanom, wszystkim osobom życia konsekrowanego, diecezjanom łaskę wierności Chrystusowi i Kościołowi. Niech ona uprasza nam nieustanny wzrost w miłości, nadziei, aby wiara zawsze zwyciężała w naszym życiu – mówiła w katedrze s. Miriam Teresa Kurda.
– Święta Wiktoria jest dla mnie kimś, kto jest wzorem, kto wskazuje drogę, jak podążać za Jezusem. Nie zawsze jest to łatwe. Z jednej strony jest ideał, a z drugiej codzienność, która ściąga w dół. Pomoc świętych jest bardzo ważna. Od lat mam swojego ulubionego patrona św. Józefa. Teraz dołączyła do niego patronka diecezji – wyznała s. Miriam.
Również siostra Anna nie kryła wzruszenia. – Jest to dla mnie zaskoczenie. To, co robię, robię dla Pana. Nie oczekiwałam za to jakiegoś wynagrodzenia, odznaczenia. Otrzymując krzyż, z pomocą św. Wiktorii chcę jeszcze bardziej służyć Bogu i ojczyźnie w Kościele w diecezji wypełniając powierzone mi zadania – powiedziała.