Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pamiętano o zamordowanych i represjonowanych

W środę 13 grudnia, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, hołd zamordowanym i prześladowanym oddali członkowie NSZZ "Solidarność", włodarze i mieszkańcy.

Data 13 grudnia 1981 r. zapisała się jako smutna karta w historii Polski. Wtedy na terenie całego kraju, niezgodnie z obowiązującą konstytucją, ogłoszono stan wojenny. W wyniku jego wprowadzenia internowano ponad 10 tys. działaczy Solidarności. Szacuje się, że życie straciło ok. 40 osób. Represje dotknęły także rodziny opozycjonistów. W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego hołd ofiarom oddano w kilku miejscowościach w regionie.

W Żyrardowie w przygotowanie okolicznościowych obchodów zaangażowała się Rada Oddziału NSZZ "Solidarność". W kościele św. Karola Boromeusza sprawowana była Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie złożono kwiaty przy pomniku Droga Polski ku Wolnym Narodom.

Hołd ofiarom, działaczom Solidarności, którzy poświęcili swoje życie, zdrowie, rodziny, pracę zawodową, angażując się w walkę z komunistycznym reżimem, oddano także w Sochaczewie. Kwiaty pod tablicą patrona Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującą się w ścianie kościoła św. Wawrzyńca, a później pod kamieniem-pomnikiem Solidarności na skwerze przed Urzędem Niejskim złożyli: burmistrz Piotr Osiecki oraz jego zastępcy Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski, starosta Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, delegacja przedstawicieli sochaczewskich struktur NSZZ "Solidarność".

Pamiętano o zamordowanych i represjonowanych   W Łowiczu obchody rocznicowe rozpoczęły się przed Zakładem Karnym. Archiwum Powiatu Łowickiego

Obchody rocznicowe odbyły się także w Łowiczu. Rozpoczęto je przed Zakładem Karnym, w którym podczas stanu wojennego przetrzymywano internowanych. Przed umieszczoną na murach pamiątkową tablicą członkowie NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze Oddział w Łowiczu zapalili znicze i złożyli biało-czerwone kwiaty. Później w pijarskim kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu została odprawiona uroczysta Msza św. Za ofiary i ojczyznę modlono się za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki, którego relikwie znajdują się w świątyni. Później pod pomnikiem bohaterskiego kapłana wierni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat łowicki reprezentował starosta Marcin Kosiorek. W uroczystościach uczestniczyli także Waldemar Wojciechowski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, oraz Michał Trzoska, dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego.

O bohaterskiej postawie Polaków, którzy przeciwstawili się komunistycznej władzy, pamiętano także w Kutnie. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego symboliczne wiązanki złożono pod pomnikiem Ulotka.

Mieszkańcy miast i wsi między Łodzią a Warszawa włączyli się także do akcji "Zapal Światło Wolności". Do udziału w jej kolejnej odsłonie zachęcał Instytut Pamięci Narodowej. Mieszkańcy, chcąc upamiętnić ofiary komunistycznych represji, w oknach zapalali świece symbolizujące pamięć o nich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy