Nowy numer 17/2024 Archiwum

Opłatek szafarzy

Zgodnie z tradycją, przed świętami Bożego Narodzenia w miastach, parafiach, klubach, stowarzyszeniach, wspólnotach, ruchach odbywają się spotkania wigilijne. W spotkaniu takim uczestniczyli już m.in. łowiccy mundurowi, członkowie PTTK, a także nadzwyczajni szafarze Komunii św. z diecezji łowickiej.

Spotkanie tych ostatnich odbyło się w domu formacji i modlitwy w budynku WSD w Łowiczu. Poprowadził je kapelan szafarzy ks. Piotr Jóźwiak. Po krótkim słowie wprowadzenia ks. Piotr przeczytał fragment Ewangelii. Następnie głos zabrał bp Andrzej F. Dziuba. - Słowo stało się Ciałem. Nie było i nie będzie większego daru ze strony Boga. I ten dar wystarczy. I ta prawda Boga, który zamieszkał pośród nas, jest ciągle żywa. Dzięki niej żyje wspólnota Kościoła, wspólnota Jezusa Chrystusa. Ten Kościół, który jest Jego ciałem mistycznym, ma w sobie różne zadania, misje. Każdy ma od Boga powołanie - mówił bp Dziuba.

Opłatek szafarzy

- Dla was to jest coś wyjątkowego, bo wy, będąc nadzwyczajnymi szafarzami, przynosicie prawdę Jezusa, który jest Ciałem Eucharystycznym. Wielu z was zapewne doświadcza tego, że na widok tego Chrystusa, którego trzymacie w ręku, wielu ludzi z szacunku i miłości przyklęka. Myślę, że każdy, kto do was przychodzi, jest żłóbkiem, do którego ma przyjść Jezus - mówił hierarcha.

Biskup podziękował nadzwyczajnym szafarzom za ich świadectwo i posługę dla Kościoła. Słowa wdzięczności skierował także do żon, dzieci i wnuków szafarzy oraz do kapelana, który troszczy się o formację szafarzy. Po poświęceniu opłatków przez bp. Dziubę wszyscy zebrani, łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie świąteczne życzenia.

Opłatek szafarzy

Opłatek szafarzy Opłatek szafarzy Opłatek szafarzy Opłatek szafarzy Opłatek szafarzy Opłatek szafarzy

Później wszyscy udali się do refektarza na kawę, herbatę i słodki poczęstunek.

Warto wspomnieć, że w diecezji posługuje 144 szafarzy. Spotkania formacyjne odbywają się trzy razy w roku. Raz na trzy lata szafarze uczestniczą także w trzydniowych rekolekcjach.

- Szafarzem Komunii św. może być mężczyzna w wieku 25-65 lat, cechujący się dojrzałą wiarą, pobożnością, wzorowym życiem rodzinnym i zawodowym, otwartością na drugiego człowieka i gotowością do posługi wśród chorych. Osobę taką przed podjęciem formacji opiniuje proboszcz - wyjaśniał ks. Jóźwiak.

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. pełni swoją funkcję liturgiczną w dwóch zakresach - pomagając w rozdawaniu Komunii św. podczas Eucharystii oraz zanosząc ją osobom starszym, chorym do domów lub szpitali.

O tym, jak przyjęcie posługi wpłynęło na życie duchowe szafarzy, a także o głębszym przeżywaniu świąt w ich domach napiszemy więcej w Boże Narodzenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy