Nowy numer 17/2024 Archiwum

Biskup Wojciech Osial Rycerzem Kolumba

W niedzielę 4 lutego w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej odbyła się uroczystość przyjęcia do wspólnoty parafialnej nowych członków - Rycerzy Kolumba. Wśród nowych członków znalazł się biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Uroczystej Mszy św. w intencji rycerzy i ich rodzin przewodniczył bp Wojciech Osial, który tego dnia świętował rocznicę sakry biskupiej.  W homilii hierarcha nawiązał do wartości, jakimi dziś winni kierować się Rycerze Kolumba. W nawiązaniu do czytań podkreślał, że rycerze nie mają być jak tkackie czółenko rzucone na fale morza, które wody niosą gdzie chcą. – Mamy stanąć jak rycerze, aby bronić wartości wiary – mówił. Ksiądz Bogumił Karp, proboszcz parafii, zachęcił wszystkich do modlitwy za rycerzy, w tym także za ks. biskupa. 

Po Mszy św. odbył się obrzęd przyjęcia hierarchy oraz dwóch innych kandydatów do rawskiej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Ceremonię poprowadzili Delegat Stanowy - brat Krzysztof z Tomaszowa wraz z dwoma innymi rycerzami z tamtejszej rady. Nad przebiegiem uroczystości czuwał Wielki Rycerz rawskiej rady Daniel Kośka. Po ceremonii wszyscy spotkali się w kawiarni parafialnej, aby przy kawie i cieście porozmawiać z biskupem o sprawach Kościoła i wspólnot parafialnych.

Warto wspomnieć, że w 2005 r na prośbę Jana Pawła II Rycerze Kolumba przybyli do Polski, gdzie rok później zaczęły powstawać pierwsze wspólnoty zwane radami. Obecnie w Polsce są 74 rady i ponad 3,5 tys. rycerzy.

Pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w diecezji łowickiej, w obecności bp. Andrzeja F. Dziuby rozpoczęła działalność 26 czerwca 2021 r. w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Jej początki sięgają roku 2019 r. kiedy to ordynariusz zwrócił się z prośbą do ks. Bogumiła Karpa, aby ten w rawskiej parafii utworzył pierwszą w diecezji wspólnotę Rycerzy Kolumba. Proboszcz wraz z grupą zaangażowanych w parafii mężczyzn podjął ideę. I tak rozpoczęła się dwuletnia droga formacyjna. W jej trakcie przyjmowano kolejne grupy nowych rycerzy. Po dwóch latach pracy wspólnota rozrosła się do 21 członków, co pozwoliło na otrzymanie statusu niezależnej rady.

Pomimo krótkiego okresu działania rawscy rycerze już na stałe wpisali się w życie parafii i miasta nie tylko poprzez modlitwę i zaangażowanie duszpasterskie, ale także przez podejmowane działania na rzec potrzebujących. Na czele rawskiej rady stoi Daniel Koska, który kolejny raz został wybrany na Wielkiego Rycerza. Rawska rada, której patronuje święty Maksymilian Maria Kolbe, stanowi 17753. radę Rycerzy Kolumba na świecie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy