To było niezwykłe wydarzenie. Mury zabytkowego kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie wypełniła muzyka klasyczna. To tu swój kolejny przystanek miał cykl "Z operą przez łódzkie". Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpili z utworem "Carmina Burana" Carla Orffa. Razem z mieszkańcami powiatu kutnowskiego koncertu wysłuchali marszałek Grzegorz Schreiber i Robert Baryła, członek zarządu województwa.
Teatr Wielki w Łodzi w region wyruszył niespełna rok temu. Koncert w Kutnie był już piątym z cyklu, który rozpoczęło „Requiem” Giuseppe Verdiego wykonane w czasie Wielkiego Tygodnia w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Tym razem artyści łódzkiego teatru - soliści, orkiestra oraz dwa chóry, w tym dziecięco-młodzieżowy pod batutą Marcina Mirowskiego - zaprezentowali kantatę Carla Orffa opartą na zbiorze średniowiecznych pieśni.
- Ten znakomity utwór niósł w sobie najpierw wiosnę, czyli to na co czekamy, a z wiosną łączy się tajemnica zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Fortunę, o której było na koniec, można nazwać błogosławieństwem. Błogosławieni i szczęśliwi, którzy przyjmują dary ofiarowane człowiekowi, błogosławiony człowiek, który odkryje w sobie dobro i piękno, który to dobro daje i odkrywa je w innych ludziach - mówił ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz kutnowskiej parafii nawiązując do poszczególnych części koncertu. Proboszcz podziękował też marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi za organizację tego kulturalnego wydarzenia oraz za wsparcie, jakiego samorząd województwa udziela świątyni.
Marszałek z kolei dziękował proboszczowi za gościnność oraz artystom Teatru Wielkiego w Łodzi za wspaniały występ. - W tej świątyni „Carmina Burana” zabrzmiała wyjątkowo. Cieszę się, że możemy przenosić muzykę naszych instytucji kultury w takie miejsca, jak ten kościół - powiedział marszałek Schreiber przypominając, że cykl „Z operą przez łódzkie” jest kolejnym wydarzeniem przybliżającym mieszkańcom całego województwa ofertę teatrów czy filharmonii prowadzonych przez samorząd województwa.
W ciągu ostatnich pięciu lat poza mury swoich siedzib wyszły wszystkie instytucje kultury Województwa Łódzkiego. Organizowany przez Filharmonię Łódzką festiwal „Kolory Polski” rozszerzył się o nowe miejscowości, od 2022 roku po województwie wędruje Teatr im. Stefana Jaracza, a Łódzki Dom Kultury przygotował w tym roku „Jazzową jazdę po Łódzkiem”, czyli warsztaty muzyczne. Także w 2022 roku samorząd województwa wręcz na oścież otworzył „Drzwi do kultury”, bo tak nazywa się uruchomiony portal streamingowy z dostępem do zarejestrowanych koncertów, spektakli i wystaw.